
Stalowa Wola po raz trzeci staje się centrum innowacji, łącząc pasjonatów kosmosu, nowych technologii i rozwiązań przyszłości. To właśnie tu 24-25 maja br. odbędzie się wyjątkowy Hackathon SPACESHIELD Hack organizowany przez Stalowowolską Agencję Rozwoju Regionalnego sp. z o. o. w ramach projektu SPACE 4 TALENTS.
SPACESHIELD Hack odbędzie się w obiektach Wydziału Mechaniczno – Technologicznego Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli i przyciągnie ponad 200 uczestników – studentów, ekspertów branżowych oraz pasjonatów obronności, cyberbezpieczeństwa i nowych technologii.
Celem wydarzenia jest nie tylko rozwój kreatywnych rozwiązań technologicznych, ale także budowanie mostów pomiędzy sektorem publicznym, prywatnym oraz akademickim w obszarach kluczowych dla współczesnej gospodarki i bezpieczeństwa.
Zarejestruj się!
W Hackathonie SPACESHIELD może wziąć udział każda osoba pełnoletnia, która jest gotowa stawić czoła wyzwaniom, ma głowę pełną pomysłów i chce przyczynić się do rozwoju technologii kosmicznych i obronnych. Wystarczy zarejestrować się wypełniając formularz na stronie www.spaceshield.pl.
Dlaczego warto? – Dlatego, iż będziecie w stanie zbudować rozwiązania na potrzeby zarówno sektora kosmicznego, jak i tematów lokalnych. Czyli tak naprawdę będziecie mogli zastanowić się, jak budować rozwiązania kosmiczne tak, by pomagały Wam na co dzień – zachęca Maciek Myśliwiec ze Space Agency.

Dwa dni burzy mózgów, wspólnej pracy, wymiany doświadczeń i inspirujących rozmów. Hackathon SPACESHIELD Hack to ogromna szansa dla wszystkich uczestnika.
– Zapowiada się naprawdę genialne wydarzenie, jeżeli tylko macie czas i chęć zmierzyć się z bardzo ciekawymi wyzwaniami, poznać genialnych ludzi, spotkać fantastycznych mentorów i ekspertów to zapraszam Was do Stalowej Woli na Hackathon SPACESHIELD Hack – dodaje Marcin Giza z Fundacji SpaceShip.
Organizatorzy zadbali o to, by udział w wydarzeniu był całkowicie bezpłatny – uczestnikom zapewniono noclegi oraz wyżywienie. Na miejscu odbędą się również merytoryczne wystąpienia, warsztaty oraz dodatkowe atrakcje.
50 000 PLN dla najlepszych projektów
W trakcie wydarzenia zespoły pracują nad swoimi projektami, które następnie podlegają ocenie ekspertów z branży.
– My jako organizatorzy zapewniamy przestrzeń i dostęp do mentorów, którzy będą w pierwszej fazie mogli wesprzeć uczestników. Wszystko zależy od tego jaki pomysł powstanie, jakie ma szanse na komercjalizację i jak ambitnie zespół podchodzi do realizacji i wdrożenia swojego zadania – powiedział Jacek Śledziński Prezes Zarządu StARR.

Najlepsi uczestnicy powalczą o imponujące nagrody, których pula to w tej chwili 50 000 zł, w formie gotówkowej, nagród rzeczowych, kursów, szkoleń i wyjazdów na kosmiczne wydarzenia. Dodatkową nagrodą będzie kwalifikacja najlepszych rozwiązań na wydarzenia i konkursy startupowe, w tym autorski SPACESHIELD Summit, na którym projekty będą mogły znaleźć wsparcie oraz inwestorów. To doskonała okazja, by wziąć udział w tworzeniu technologii przyszłości!
Burza mózgów i realne wyzwania
Zadania, z którymi zmierzą się uczestnicy, sklasyfikowane zostały w 4 kategoriach: space, defence, dual-use oraz open i pozostaną tajemnicą do dnia wydarzenia. Zostały one wypracowane podczas Antyhackathonu, który odbył się w marcu i stanowił unikalne przygotowanie do majowego hackathonu. Ponad 20 ekspertów z branży kosmicznej, obronnej, związanej z cyberbezpieczeństwem i nowymi technologiami opracowało zadania odpowiadające rzeczywistym wyzwaniom.
Było to pierwsze tego typu wydarzenie w Europie, łączące interdyscyplinarne podejście do problemów sektora high-tech i deep-tech
– Jestem pierwszy raz na takim wydarzeniu jak antyhackathon. Jest to bardzo potrzebne, to jedna z lepszych decyzji, ponieważ widać, iż Stalowa Wola organizuje to spotkanie pod potrzeby, pod konkretne branże, a nie tylko po to, żeby się odbyło – podsumowała Noemi Zabari, polska astrofizyczka z Astroteq.ai.
Na hackathonie nie zabraknie autorytetów z dziedziny kosmosu i nauki. Jednym z mentorów wydarzenia będzie John F. Hall, wieloletni dyrektor w NASA, który od lat współpracuje z Polską Akademią Kosmiczną. Podczas hackathonu uczestnicy będą mieli wsparcie kilkudziesięciu mentorów i ekspertów, którzy podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Polska Agencja Kosmiczna POLSA, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Wojskowa Akademia Techniczna, PARP, Wojewoda Podkarpacki, Miasto Stalowa Wola, i Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii.
Projekt współfinansowany jest z Unii Europejskiej, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (ERDF), w ramach Europejskiej Inicjatywy Miejskiej (European Urban Initiative – EUI).
Patronat medialny nad całym wydarzeniem objęli: Nauka w Polsce, Mam StartUp, Kosmonauta.net, Prawo i Kosmos, Astronomia24, Kopalnia Wiedzy, Telewizja Stella, TVP3 Rzeszów, Radio Rzeszów, Sztafeta, Czytaj Rzeszów, Super Nowości, Kurier Rzeszowski, Reach4, FXMAG, Just Join It, Gospodarka Podkarpacka, Crossweb, Rakietomania.
Partnerami projektu są: Miasto Stalowa Wola, Stalowowolska Agencja Rozwoju Regionalnego sp. z o.o. (StARR), Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza, Fundacja Polska Innowacyjna, Rebels Valley, Akademia Leona Koźmińskiego i Stowarzyszenie Innspace.