W piątek 81. rocznica Powstania Warszawskiego. Już dziś w żoliborskim parku Żeromskiego wernisaż wyjątkowej wystawy plenerowej pt. „Starba. Fotograf Warszawy 1944”.
Stefan Bałuk był Powstańcem Warszawskim, pasjonatem fotografii i utalentowanym fotoreporterem. W konspiracji działał i fotografował pod pseudonimem „Starba”, w powstaniu walczył jako „Kubuś”.
Dwie części wystawy
– W celach wywiadowczych robił zdjęcia umocnień – informuje dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. – To było naprawdę ryzykowne, ryzykował życiem. I te zdjęcia oraz zdjęcia, które robił na początku powstania, zupełnie inne, już nie z ukrycia, już pokazujące przyjaźń, pokazujące hard ducha, pokazujące walkę powstańców, te dwa rodzaje zdjęć zlepiliśmy. To jest kilka tygodni zdjęć Stefana „Starby” Bałuka, ale jakże różnych od siebie.
Pierwsza część wystawy ukaże zdjęcia okupowanej stolicy. Dzięki temu możemy zajrzeć w życie Warszawy i warszawiaków w ostatnich tygodniach przez wybuchem powstania.
Na fotografiach ujrzymy m.in. przepełnione tramwaje i pasażerów uczepionych na zewnątrz wagonów – sławne warszawskie „winogrona”, a także uśmiechające się sprzedawczynie handlujące chlebem, cytrynami, rybami i kwiatami. Ujrzymy także prowizoryczne stragany z książkami rozłożone na gruzach kamienic zniszczonych we wrześniu 1939 roku.
Druga część to fotografie z Powstania Warszawskiego. Autor jako żołnierz Batalionu „Pięść” po raz kolejny wypełniał zadania specjalne, wymagające m.in. kilkukrotnego pokonania tras kanałowych.
Zapisywał na kliszy przebieg zrywu, jednak zachowały się tylko zdjęcia z jego pierwszych dni, przedstawiające m.in. zbiórkę oddziału „Agaton” na tyłach cmentarza ewangelicko-augsburskiego, ludność cywilną pomagającą budować barykadę, ewakuację rannych i przemieszczanie się przez miasto oddziałów powstańczych.
Wystawę możemy oglądać w „Galerii Przystanek” w parku S. Żeromskiego przy Placu Wilsona do 3 października.