Stosunki między USA a Ukrainą: kryzys w sprawie metali ziem rzadkich

dailyblitz.de 1 dzień temu

W ostatnich dniach stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Ukrainą uległy znacznemu pogorszeniu. Prezydent USA, Donald Trump, oskarżył prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, o łamanie umowy dotyczącej metali ziem rzadkich i innych zasobów. Trump twierdzi, iż Ukraina złamała umowę, która gwarantowała Stanom Zjednoczonym 50-procentowy udział w przychodach z tych zasobów jako rekompensatę za dotychczasową pomoc.

Według danych z 2022 roku, eksport metali ziem rzadkich z Ukrainy wyniósł ponad 1,3 miliarda dolarów. Te metale są wykorzystywane w produkcji wielu nowoczesnych technologii, w tym samochodów elektrycznych, telefonów i kompaktowych laptopów. USA są jednym z głównych importerów tych metali, a Ukraina jest jednym z głównych producentów.

Trump podkreślił, iż Stany Zjednoczone tylko dają swoje pieniądze, nie otrzymując w zamian niczego. – My tylko dajemy nasze pieniądze, a mieliśmy umowę opartą o metale ziem rzadkich i inne rzeczy, ale oni złamali tę umowę. Złamali ją dwa dni temu – powiedział Trump. Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA, Mike Waltz, stwierdził, iż właśnie to jest przyczyną frustracji w stosunkach Waszyngtonu i Kijowa.

W 2022 roku Stany Zjednoczone udzieliły Ukrainie pomocy wojskowej o wartości ponad 1,5 miliarda dolarów. Pomoc ta miała na celu wspieranie ukraińskiej armii w walce przeciwko Rosji. Jednak Trump twierdzi, iż Ukraine nie powinna otrzymywać tej pomocy, jeżeli nie jest w stanie spełnić warunków umowy dotyczącej metali ziem rzadkich.

Trump ponownie twierdził też, iż Zełenski ma niskie notowania w sondażach wyborczych. Według sondażu przeprowadzonego przez Ukraiński Instytut Socjologii w 2022 roku, poparcie dla Zełenskiego wynosiło ponad 30%. Jednak Trump uważa, iż to nie wystarczy, by uznać Zełenskiego za wiarygodnego partnera.

W kwestii rozmów między USA a Rosją w Rijadzie, Trump stwierdził, iż Zełenski mógł przyjechać, jeżeli by tego chciał, ale nie został zaproszony. – On mógł przyjechać, jeżeli by tego chciał, ale nie został zaproszony do Arabii Saudyjskiej. Ale on miał trzy lata i nie było choćby żadnych spotkań ani rozmów, by zatrzymać tę wojnę – powiedział Trump. Zapewnił jednocześnie, iż tylko on jest w stanie doprowadzić do pokoju, i iż z tą opinią zgadza się Władimir Putin.

W 2022 roku Rosja i Ukraina prowadziły rozmowy w sprawie zakończenia wojny. Jednak do tej pory nie udało się osiągnąć porozumienia. Trump twierdzi, iż jako prezydent USA jest w stanie doprowadzić do pokoju, ale tylko jeżeli Ukraina i Rosja będą gotowe do kompromisu.

Warto zauważyć, iż stosunki między USA a Rosją również są bardzo napięte. W 2022 roku Stany Zjednoczone nałożyły na Rosję sankcje gospodarcze w związku z wojną w Ukrainie. Rosja odpowiedziała tym samym, nałożając sankcje na amerykańskie firmy.

W tej sytuacji Ukraina znajduje się w trudnej sytuacji. Z jednej strony musi bronić się przed Rosją, a z drugiej strony musi dogadywać się z USA, które są jej głównym sojusznikiem. Zełenski musi podejmować trudne decyzje, aby chronić interesy swojego kraju, a jednocześnie utrzymywać dobre stosunki z USA i innymi sojusznikami.

Read more:
Stosunki między USA a Ukrainą: kryzys w sprawie metali ziem rzadkich

Idź do oryginalnego materiału