Ukraińcy murem za Zełenskim. Notowania Zełenskiego rosną

news.5v.pl 15 godzin temu

Według sondażu na stronie KMIS, 26,1 proc. ankietowanych całkowicie popiera działania głowy państwa, 36,9 proc. – raczej popiera, 18,3 proc. – raczej nie popiera, a 14,4 proc. – całkowicie nie aprobuje.

Oznacza to, iż odsetek osób popierających działalność urzędującego prezydenta wzrósł o siedem pkt. proc. w porównaniu z badaniem przeprowadzonym w maju 2024 r. Wówczas pozytywnie o Zełenskim wypowiedziało się 56 proc. respondentów.

Sondaż. Wołodymyr Zełenski z poparciem Ukraińców

Z najnowszego badania wynika również, iż w ocenie 74 proc. Ukraińców prezydent jest patriotą. 73 proc. uważa, iż jest inteligentny i kompetentny, 59 proc. – iż jest uczciwy i godny zaufania, a 65 proc. – iż jest silnym przywódcą.

ZOBACZ: Media: Tajne spotkania USA-Rosja w Szwajcarii. „Odbywały się wielokrotnie”

Większość Ukraińców jest ponadto zdania, iż opozycja musi wykazać się solidarnością i zademonstrować bardziej propaństwowe podejście. 81,7 proc. wszystkich ankietowanych raczej lub zdecydowanie zgadza się ze stwierdzeniem, iż przedstawiciele opozycji powinni znaleźć sposób na współpracę z głową państwa.

Trump i Kreml nawołują do rezygnacji Zełenskiego

Wyniki sondażu stoją w sprzeczności z tym, co w środę ogłosił prezydent USA Donald Trump, który stwierdził, iż w Ukrainie potrzebne są wybory prezydenckie, gdyż Zełenski cieszy się rzekomo poparciem zaledwie 4 proc. Ukraińców. Warto zaznaczyć, iż Trump nie uściślił, skąd ma takie dane. W odpowiedzi prezydent Ukrainy zarzucił mu, iż szerzy „rosyjską dezinformację”.

ZOBACZ: Kolejne podejście Waszyngtonu. Przekazano Ukrainie nową wersję umowy

Z kolei doradca Trumpa, miliarder Elon Musk, przekonywał w czwartek, iż poprzedni sondaż KMIS, pokazujący 56-procentowe poparcie dla Zełenskiego jest „kontrolowany” przez przywódcę, a co za tym idzie niewiarygodny. Właściciel Tesli utrzymuje też, iż KMIS otrzymywał fundusze z amerykańskiej agencji pomocowej USAID, którą Musk uznał za „organizację przestępczą”.

Narracja Trumpa przypomina do złudzenia tę przyjmowaną przez Kreml, który również chce nowych wyborów prezydenckich w Ukrainie i stawia to za jeden ze swoich warunków zawarcia pokoju. Sęk w tym, iż ukraińska konstytucja nie pozwala na przeprowadzenie wyborów w czasie wojny. Przeciwna ustąpieniu Zełenskiego jest choćby była premier Julia Tymoszenko, która formalnie pozostaje w opozycji do niego.

Czytaj więcej

Idź do oryginalnego materiału