Stypendia OFF – by dać szansę na sukces

polska-zbrojna.pl 6 miesięcy temu

Dwudziestu dwóm młodym osobom z Polski i Ukrainy wręczono wczoraj stypendia organizacji Our Future Foundation (OFF). Oznacza to, iż otrzymają oni pomoc w rekrutacji na najlepsze światowe uczelnie oraz wsparcie w pozyskaniu finansowania studiów. W gali w Zamku Królewskim, podczas której uhonorowani odebrali stypendia, wziął udział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.


– Misją rządu i moją jest zostawić naszym dzieciom i wnukom Polskę lepszą, niż zastaliśmy. A tego nie da się zrobić bez edukacji, wiedzy i kultury – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony podczas V Gali Stypendialnej OFF. W trakcie uroczystości w Zamku Królewskim w Warszawie wręczono stypendia najzdolniejszej młodzieży z Polski i Ukrainy.

Jak przypomniał wicepremier, Our Future Foundation (OFF) jest po to, żeby niezależnie od miejsca zamieszkania, statusu materialnego czy światopoglądu, każdy mógł rozwijać swoje umiejętności, pasje i siebie samego. Tak, aby potem dobrze służyć drogiemu człowiekowi i ojczyźnie. – To jest fundacja inna niż wszystkie, tu jest niezwykła energia młodości, euforia z tego, co się robi, duma z Polski, wielka wiedza i umiejętności – podkreślił Władysław Kosiniak-Kamysz. W swoim przemówieniu szef MON-u wspomniał o wojnie, która toczy się za naszą wschodnią granicą. Jak mówił, jest to walka nie tylko między Rosją a Ukrainą, ale także wojna cywilizacji. I toczy się ona nie tylko o terytorium, ale także o podstawowe wartości: wolność, prawo do samostanowienia i niepodległość.

REKLAMA

Do młodych stypendystów zwrócił się także prof. Marek Gzik, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. – Jestem głęboko przekonany, iż potencjał, który w was drzemie, zasługuje na najwyższe zaszczyty w świecie nauki. Jednak sami tego nie dokonacie – zauważył wiceminister. Dodał, iż ważne jest, aby młodzi ludzie mogli korzystać z możliwości kształcenia w zagranicznych renomowanych ośrodkach. – Poszerzajcie tam swoje kompetencje, zdobywajcie doświadczenie, ale musicie nam obiecać, iż potem wrócicie do kraju. A my będziemy starali się tworzyć dla was atrakcyjne warunki – mówił prof. Gzik.

Film: Dominika Celińska, Anna Dąbrowska / Zbrojna TV

Z kolei Szymon Hołownia, marszałek Sejmu, w liście skierowanym do uczestników gali gratulował przyszłym stypendystom determinacji i odwagi w dążeniu do spełniania marzeń. „Jestem przekonany, iż nauka na prestiżowych zagranicznych uczelniach pozwoli wam poszerzyć wiedzę i rozwinąć talenty. Ufam, iż przyszłe zawodowe życie zwiążecie z Polską” – napisał Hołownia.

W tej edycji stypendialnej fundacji spośród ponad 500 zgłoszeń licealistów, uczniów szkół technicznych i zawodowych ze wszystkich województw wyłoniono 22 osoby, które zostały objęte całorocznym wsparciem fundacji. To laureaci olimpiad naukowych, założyciele start-upów, młodzi artyści i sportowcy. – Ważnym kryterium przy wyborze zwycięzców była aktywność społeczna, wolontariat i zaangażowanie w działania na rzecz lokalnych wspólnot – podkreślił Kamil Tomkowicz, członek zarządu OFF. Stypendyści fundacji otrzymają pomoc w rekrutacji na najlepsze światowe uczelnie, takie jak Harvard, Yale, Oxford, a także wsparcie w pozyskaniu finansowania studiów. – Wspieramy zdolnych młodych ludzi z Polski i Ukrainy, nie ma bowiem lepszej inwestycji niż inwestycja w młodzież i edukację – zaznaczył Tomkowicz.

Our Future Foundation jest to polska organizacja, która zrzesza ponad 500 młodych Polaków, studentów i absolwentów uniwersytetów o światowej renomie w Europie, Ameryce Północnej i Azji. Jej celem jest walka z nierównościami w dostępie do edukacji i wspieranie uczniów z mniej uprzywilejowanych środowisk w drodze na najlepsze krajowe i zagraniczne uczelnie. Organizacja ułatwia też młodym, wykształconym Polakom powrót do kraju oraz stawianie pierwszych kroków na zawodowej ścieżce kariery. Przez ostatnie pięć lat OFF zorganizowała ponad 50 programów i wydarzeń edukacyjnych, dzięki którym ponad 20 tys. młodych ludzi zdobyło kompetencje potrzebne do odnalezienia się na rynku pracy.

Anna Dąbrowska
Idź do oryginalnego materiału