Świadczenie motywacyjne także dla niezawodowców

polska-zbrojna.pl 1 miesiąc temu

Nowe zasady przyznawania niektórych dodatków dla żołnierzy zawodowych, wprowadzenie świadczenia motywacyjnego dla niezawodowców i żołnierzy zawodowych, którzy kształcą się np. w uczelni wojskowej czy szkole podoficerskiej – takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji ustawy o obronie ojczyzny. Dokument jest w tej chwili w konsultacjach międzyresortowych.

Żołnierze zawodowi mogą liczyć na szereg dodatkowych należności finansowych do wynagrodzenia. Oprócz dodatków służbowych, specjalnych czy tych za staż służby, mogą też dostać tzw. dodatkowe świadczenie motywacyjne. Prawo do ich przyznania ma szef MON-u w sytuacji, gdy wojskowy np. służy w wyjątkowych warunkach lub miejscu, ma szczególne kwalifikacje lub wykonuje zadania szczególnie ważne dla sił zbrojnych. Świadczenie jest przyznawane na określony czas i w wysokości opisanej w decyzji.

– Dotychczasowe doświadczenia związane z przyznawaniem tej należności potwierdziły zasadność wprowadzenia jej do systemu uposażeń żołnierzy zawodowych jako elementu uznaniowego – argumentują przedstawiciele MON-u. W praktyce minister obrony narodowej może wyróżniać finansowo wybrane grupy żołnierzy, którzy wykonują istotne zadania dla bezpieczeństwa państwa, np. związane z ochroną granicy czy zapobieganiem lub usuwaniem skutków klęsk żywiołowych.

REKLAMA

Motywacja do służby

Być może niebawem prawo do takiej należności otrzymają również żołnierze niezawodowi, czyli m.in. terytorialsi. Takie rozwiązanie pojawiło się bowiem w przygotowanym przez MON projekcie nowelizacji ustawy o obronie ojczyzny. I ma swoje uzasadnienie – zarówno na granicy, jak i podczas tegorocznej akcji przeciwpowodziowej terytorialsi byli zaangażowani w działania pomocowe i wykonywali podobne zadania jak żołnierze zawodowi. Oprócz doceniania pracy żołnierzy, świadczenie ma się stać także dodatkowym czynnikiem motywującym do wzorowego wykonywania obowiązków czy podnoszenia swoich kwalifikacji.

Podobnie jak w przypadku żołnierzy zawodowych świadczenie miałby przyznawać minister obrony narodowej. Gwarantowałoby to „zachowanie kontroli nad limitem wydatków oraz zapewniało jednolitość kryteriów przyznawania tej należności”. Prawo do świadczenia mieliby też uzyskać żołnierze zawodowi w trakcie kształcenia w uczelni wojskowej, szkole podoficerskiej, centrum lub w ośrodku szkolenia.

Dodatki wypłacane na nowych zasadach

Nowelizacja zakłada także wprowadzenie zmian w zasadach przyznawania żołnierzom zawodowym dodatków: służbowego z tytułu pełnienia służby w jednostce wojskowej, motywacyjnego oraz za długoletnią służbę wojskową. w tej chwili decyzje w sprawie ich przyznania wydaje się na czas określony lub nieokreślony, nie dłuższy jednak niż czas pełnienia przez żołnierza służby na stanowisku służbowym. – Taki stan prawny wymusza wydawanie decyzji za każdym razem, gdy żołnierz zmienia stanowisko. Biorąc pod uwagę znaczną liczbę wyznaczeń żołnierzy, ocenia się, iż rokrocznie jest wydawanych kilkadziesiąt tysięcy takich dokumentów. Co ważne, mają one charakter deklaratoryjny, bowiem kwota dodatków wynika z przepisów, więc każda nowa decyzja sprowadza się do powielenia treści – przyznają przedstawiciele MON-u.

Dlatego zasady te mają zostać odbiurokratyzowane. Nowelizacja ustawy zakłada więc, iż dodatek za długoletnią służbę wojskową będzie przyznawany jednorazowo na czas pełnienia służby, a dwa pozostałe dodatki: służbowy i motywacyjny na czas pełnienia służby w danej jednostce.

Projekt nowelizacji jest w tej chwili w konsultacjach międzyresortowych.

Paulina Glińska
Idź do oryginalnego materiału