Świętokrzyska Solidarność oddała hołd ofiarom sanu wojennego

radiokielce.pl 2 lat temu
Zdjęcie: 13.12.2022. Kielce. Areszt śledczy. Obchody 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego / Fot. Jarosław Kubalski - Radio Kielce


41 lat temu wprowadzono stan wojenny. Przedstawiciele świętokrzyskiej „Solidarności” złożyli dziś rano (wtorek, 13 grudnia) kwiaty przed tablicą na budynku Aresztu Śledczego w Kielcach, gdzie podczas stanu wojennego internowano wielu związkowców.

Waldemar Bartosz przewodniczący świętokrzyskiej Solidarności podkreślił, iż pamięć o tamtych wydarzeniach nie może zaginąć. Przypomniał, jak wielkie koszty poniósł związek i całe społeczeństwo.

– Nie chodzi tylko o te prawie 100 znanych ofiar śmiertelnych stanu wojennego, ale cofnęliśmy się przynajmniej o dekadę, jeżeli chodzi o rozwój, również gospodarczy. Wiele osób wyemigrowało i nigdy nie wróciło do Ojczyzny.

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz dodał, iż stan wojenny to ważna i tragiczna karta w historii Polski. Dlatego należy czcić pamięć tych, którzy w tamtym czasie oddali życie za wolną Ojczyznę.

Kolejne symboliczne miejsce, które odwiedziła delegacja związkowców, to kielecki Chemar gdzie złożono kwiaty przed tablicą upamiętniającą powstanie związku.

O godz. 17.40 złożone zostaną kwiaty przy tablicy śp. Stanisława Raka, która znajduje się w pobliżu muru katedralnego. Stanisław Rak zmarł po tym, jak został pobity przez ZOMO w trakcie manifestacji w Kielcach. O godz. 18.00 w kieleckiej katedrze rozpocznie się msza święta w intencji ofiar stanu wojennego, którą odprawi ordynariusz diecezji kieleckiej, bp Jan Piotrowski.

Następnie przedstawiciele „Solidarności” oraz zaproszeni goście złożą kwiaty przed pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki, na placu Najświętszej Marii Panny w Kielcach.


Stan wojenny w Kielcach i w Polsce na zdjęciach

41 lat temu wprowadzono stan wojenny [UROCZYSTOŚCI W ŚWIĘTOKRZYSKIEM]

Historia w Polskim Radiu Kielce: stan wojenny


Idź do oryginalnego materiału