Sześćdziesiąty trzeci dzień Powstania Warszawskiego [KALENDARIUM]

rdc.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Powstanie Warszawskie (autor: Bundesarchiv, Bild 146-2005-0044 / Moschner / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 DE, via Wikimedia Commons)


80 lat temu, 2 października 1944 roku, upadło Powstanie Warszawskie.

Trwało zawieszenie broni. Do godziny 19:00 stolicę opuściło około 16 tysięcy mieszkańców. O godzinie 21 w Warszawie zamilkły odgłosy walk.

W nocy w Ożarowie Powstańcy podpisali formalną kapitulację. Żołnierze AK zostali uznani przez Niemców za jeńców wojennych, przyznano im prawa kombatanckie. Zagwarantowano także, iż ludność cywilna będzie traktowana zgodnie z konwencjami wojennymi. Po 63 dniach w Stolicy zapanowała kompletna cisza.

- Miasto, które umarło, miasto, które całkowicie zmieniło swoją fizjonomię, bowiem zniknęło co najmniej połowa architektury, połowa tkanki architektonicznej. Jeszcze nie wszystko, bo dopiero po powstaniu wkroczą te oddziały Brand Commando, Furnitungskommando, które będą paliły, niszczyły, wysadzały w powietrze. Mamy wrażenie wręcz krajobrazu księżycowego, bo też ludzi nie ma już prawie - mówi doktor Szymon Niedziela z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Na kolejne dwa dni zaplanowano opuszczenie miasta przez polskie oddziały.

Dziękujemy państwu za uwagę i śledzenie razem z nami Dni Powstania Warszawskiego.

Cykl DNI POWSTANIA WARSZAWSKIEGO w serwisach od poniedziałku do piątku o godz. 7:00, 10:30 i 19:00 oraz w soboty i niedziele w godz. 7:00 i 19:00.

Polskiego Radia RDC można słuchać w Warszawie na 101 FM, w pasmach lokalnych oraz online na rdc.pl/player.

Idź do oryginalnego materiału