Szwecja wyśle wojska na Łotwę

euractiv.pl 1 tydzień temu

Szwecja wyśle swój batalion do wielonarodowej grupy bojowej stacjonującej na Łotwie, ogłosiły wczoraj szwedzkie władze. To element wkładu najnowszego członka NATO w funkcjonowanie Sojuszu.

Szwecja wyśle na Łotwę ok. 400-500 żołnierzy w ramach wielonarodowych grup bojowych NATO najpóźniej na początku przyszłego roku, razem z pojazdami opancerzonymi i czołgami Leopard, ogłosił premier Ulf Kristersson.

Według niego Szwecja niedługo osiągnie „pełną integrację militarną” z NATO.

Szwecja i Finlandia złożyły wnioski o przyjęcie do NATO w maju 2022 r., po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Finlandia przystąpiła do Sojuszu w kwietniu 2023 r., a Szwecja w zeszłym miesiącu. Została tym samym 32. państwem NATO.

Dla obu wspomnianych państw akcesja do NATO oznacza porzucenie po ponad 200 latach polityki nieangażowania się w sojusze wojskowe. Teraz Szwecja może wysyłać swoje wojska za granicę w celu wsparcia natowskich misji.

Bezpieczeństwo Szwecji na tym nie ucierpi

Na Łotwie stacjonuje wielonarodowa grupa bojowa w ramach wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO (eFP), podobnie jak na Litwie, w Estonii i w Polsce. W tych czterech krajach takie grupy utworzono w 2017 r. Po ataku Rosji na Ukrainę w 2022 r. eFP postanowiono też objąć Bułgarię, Węgry, Rumunię i Słowację.

– Na razie mówimy tylko o żołnierzach, których już w tej chwili możemy wysłać (na Łotwę – red.) – uściślił Kristersson.

Dodał, iż na razie nie ma tematu wysłania tam dobrze przeszkolonych poborowych.

– Przyglądamy się, jak to rozwiązały Finlandia i Norwegia. Ale u nas na razie coś takiego nie wchodzi w grę – stwierdził.

Zapewnił też, iż nie uważa, aby wysłanie wojsk na Łotwę odbiło się negatywnie na bezpieczeństwie Szwecji.

– Obrona w ramach NATO dosłownie zaczyna się na Łotwie – podkreślił, dodając, iż po okresie stacjonowania na Łotwie szwedzcy żołnierze powrócą do kraju jeszcze lepiej wyszkoleni.

Wielonarodową grupą bojową w ramach eFP na Łotwie dowodzi Kanada. Szwedzka obecność w tej grupie będzie rotacyjna – szwedzcy żołnierze co pół roku zamieniać się będą z duńskimi. Będą oni stacjonować w bazie Adazi niedaleko Rygi.

Wysłanie wojsk za granicę wymaga w Szwecji zgody parlamentu, Riksdagu. Szwedzki rząd będzie musiał więc przedstawić projekt ustawy w tej sprawie, nad którym potem Riksdag będzie głosował.

Idź do oryginalnego materiału