Tajemnicze znalezisko w lesie. Nocny komunikat Żandarmerii Wojskowej

wiadomosci.gazeta.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Wyborcza.pl


Żandarmeria Wojskowa w sobotnią noc poinformowała o tajemniczym obiekcie, który miał zostać znaleziony w lesie w województwie łódzkim. Jak przekazano, teren, na którym dokonano znaleziska, jest w tej chwili zabezpieczany przez służby.
Tajemnicze znalezisko w lesie: Jak podaje w mediach społecznościowych Żandarmeria Wojskowa do odnalezienia obiektu doszło w lesie w okolicach miejscowości Wytrzyszczki w województwie łódzkim. Informację o tym przekazała w sobotę 12 kwietnia policja. Jak wynika z opublikowanego komunikatu znaleziony niewielki fragment części pochodzi prawdopodobnie z wojskowego statku powietrznego.


REKLAMA


Żandarmeria Wojskowa o szczegółach: "Wstępna analiza wskazuje, iż część przypominająca fragment uzbrojenia mogła leżeć w lesie choćby 20 lat, na co wskazuje jej stan. Obiekt został zabezpieczony przez Żandarmerię Wojskową i będzie poddany dokładnej analizie i sprawdzeniu przez saperów" - czytamy we wpisie Żandarmerii Wojskowej. Teren, na którym dokonano znaleziska, jest zabezpieczany przez policję i żandarmerię.


Zobacz wideo Premier zamieszał się między obowiązkowym szkoleniem wojskowym a deregulacją


Szkolenia wojskowe dla Polaków: "Zakończyliśmy programowanie" szkoleń wojskowych dla cywilów - mówił na początku kwietnia w TVN24 szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, generał Wiesław Kukuła. Jak dodał, do ustalenia pozostała "kwestia związana z gratyfikowaniem" i określenie bonusów dla osób, które na takie szkolenia się zgłoszą. Szczegóły dotyczące organizacji zapowiedzianych 11 marca przez premiera Donalda Tuska szkoleń wojskowych mają być zaprezentowane przez szefa MON, Władysława Kosiniaka-Kamysza. Szkolenia dla ochotników mają rozpocząć się w przyszłym roku.


Dwa rodzaje szkoleń wojskowych: Generał Kukuła wskazał już natomiast, iż przewidziane są dwa rodzaje szkoleń. Pierwszy dotyczy osób, "które nie chcą być żołnierzami, ale chcą posiąść kompetencje (...) jak przetrwać w razie kryzysu lub konfliktu zbrojnego". "Druga grupa to wszyscy ci, którzy deklarują chęć obrony ojczyzny z bronią w ręku". Dla pierwszej grupy przewidziano serię szkoleń jedno- i dwudniowych, które mają odbywać się głównie w weekendy. Będą to między innymi szkolenia medyczne, kursy umiejętności przetrwania w mieście "Urban SERE", czy dotyczące przygotowania miejsca zamieszkania na sytuację kryzysową. W tego typu szkoleniach udział będą mogły brać osoby z każdej grupy wiekowej bez limitu. Dla drugiej grupy, to jest osób chcących czynnie bronić państwa, przewidziano "ofertę służby w rezerwie". Ma ona umożliwić "balansowanie czasu służby, pracy zawodowej i życia rodzinnego".
Czytaj także: Polski generał o relokacji żołnierzy USA z Jasionki. "Korytarz życia dla Ukrainy. Obawy są" Źródła: Żandarmeria Wojskowa na X, IAR
Idź do oryginalnego materiału