Tak prezentują się sprzęt i działania T-Mobile podczas walki z huraganem Milton

gsmonline.pl 4 godzin temu

Amerykański T-Mobile zaprezentował swój plan, który będzie realizowany w czasie ekstremalnych warunków pogodowych w czasie huraganu Milton, który zbliża się do Florydy.

Sieć T-Mobile została wzmocniona, aby wytrzymać przewidywane ekstremalne warunki pogodowe wzdłuż przewidywanej ścieżki Miltona, a zespoły reagowania kryzysowego przygotowują przenośne generatory i ciężki sprzęt sieciowy, aby zapewnić wsparcie w razie potrzeby.

Zespół reagowania kryzysowego T-Mobile aktywnie współpracuje z federalnymi i stanowymi agencjami bezpieczeństwa publicznego, a także z Centrum Operacji Kryzysowych Stanu Floryda (SEOC) w Tallahassee, aby zidentyfikować wczesne potrzeby priorytetowe natychmiast po burzy.

Aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom, T-Mobile tymczasowo zamknął sklepy, Centrum Obsługi Klienta i Wirtualne Centrum Biznesowe T-Mobile dla Firm, z których wszystkie znajdują się na drodze Miltona. Połączenia z klientami będą przekierowywane do innych lokalizacji.

T-Mobile i Starlink zwrócili się i otrzymali tymczasowe zezwolenie na świadczenie usługi T-Mobile Starlink Direct-to-Cellular na przewidywanej trasie huraganu Milton. Bezprzewodowe alerty alarmowe i SMS-y, w tym możliwość wysyłania SMS-ów pod numer 911, są teraz dostępne na Florydzie, a także na obszarach, na które wcześniej wpłynął huragan Helene.

T-Mobile jest również gotowy do obsługi roamingu międzyoperatorskiego, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

T-Mobile kontynuuje także inwestycje w swoją sieć w całym kraju, aby przygotować się na nieprzewidywalną i wymagającą naturę ekstremalnych warunków pogodowych.

Operator podjął kroki w celu wzmocnienia swojej sieci, wykorzystując analizę danych historycznych, gęstość klientów i ekspertów meteorologów, aby proaktywnie wzmocnić infrastrukturę sieci w celu zmniejszenia zakłóceń. Obejmuje to dodanie nakładającego się zasięgu, instalowanie zapasowych źródeł zasilania na wieżach i kluczowych lokalizacjach sieci, budowanie nadmiarowych tras backhaul dla lokalizacji komórkowych i sieci rdzeniowej oraz przeprowadzanie bieżących inspekcji i konserwacji wszystkich obiektów.

Modernizacja sieci T-Mobile wykorzystuje:

  • Cognitive Self-Organizing Network (SON): „Inteligentna” sieć, która automatycznie ocenia, zarządza i optymalizuje wydajność podczas katastrof, redystrybuując zasoby w całej sieci i „lecząc” luki w zasięgu poprzez dostosowanie pobliskich wież.
  • Automatyczna optymalizacja zasięgu 24/7: Ciągła rekonfiguracja ustawień anten w celu optymalizacji sygnału i rozszerzenia obszaru zasięgu podczas przerw w świadczeniu usług - ponad 100 000 zmian miało miejsce podczas huraganu Helene.
  • Zdalne przestawianie anten: Pozwala inżynierom zdalnie dostroić zasięg, wzmacniając sygnał w krytycznych obszarach, takich jak akcje ratunkowe, centra dowodzenia incydentami, schroniska, centra zjednoczenia i szpitale.
  • Zautomatyzowane zmiany parametrów: AI umożliwia monitorowanie wydajności sieci w czasie rzeczywistym w celu dostosowania parametrów lokalizacji, aby uniknąć zatorów i zwiększyć wydajność danych i łączność.
  • Zarządzanie warstwą widma: Automatyczna optymalizacja poziomu mocy w wielopasmowej sieci 5G podczas komercyjnych przerw w dostawie prądu w celu wydłużenia czasu pracy generatorów zapasowych i akumulatorów.

Takie podejście pomogło utrzymać łączność zdecydowanej większości klientów w trakcie usuwania skutków huraganu Helene: około 10% klientów T-Mobile na trasie doświadczyło utraty zasięgu w ciągu pierwszych 24 godzin po huraganie, mimo iż 30% lokalizacji sieci T-Mobile zostało dotkniętych. W ciągu 72 godzin zasięg utraciło mniej niż 1% klientów, głównie z powodu przerw w dostawie prądu i innych trudnych i niebezpiecznych warunków.

Zespoły przygotowują również flotę sprzętu. Flota T-Mobile obejmuje:

  • Mobilne Centra Operacji Kryzysowych (EOC): Duże pojazdy z urządzeniami do zarządzania i monitorowania sieci
  • SatCOLT i SatCOW: Satelitarne komórki na lekkich ciężarówkach i satelitarne komórki na kołach, które zespoły mogą prowadzić do dotkniętych obszarów, aby tymczasowo przywrócić lub wzmocnić usługę.
  • Ciężkie pojazdy Wi-Fi i pojazdy do ładowania: Flota ciężarówek i przyczep holowniczych wyposażonych w 80 portów ładowania, które można gwałtownie wdrożyć, aby zapewnić Wi-Fi i ładowanie urządzeń każdemu, kto tego potrzebuje, choćby jeżeli nie jest klientem T-Mobile.
  • Szybkie i przenośne zestawy VSAT: Anteny satelitarne, które mogą zapewnić warstwę zasięgu na rozległych obszarach i gwałtownie zapewnić tymczasową usługę bezprzewodową do wysyłania i odbierania danych z sieci T-Mobile.
  • Przenośne generatory: Przenośne rozwiązania zasilające, które można gwałtownie skonfigurować w celu zasilania lokalizacji i pomocy klientom.
  • Drony poszukiwawczo-ratownicze i ciężkie: drony poszukiwawczo-ratownicze (SAR) są wyposażone w kamery na podczerwień i kamery termowizyjne używane do znajdowania ludzi i obiektów. Drony Heavy Lift mogą latać do godziny, pokonywać do 60 mil i przenosić do 50 funtów, aby dostarczać zapasy lub oświetlać operację.

Osoby udzielające pierwszej pomocy, funkcjonariusze służb ratunkowych i inni kwalifikujący się klienci infrastruktury krytycznej mogą zarejestrować się w usłudze Wireless Priority Service (WPS), aby uzyskać priorytetowy dostęp i pierwszeństwo w sieci T-Mobile bez żadnych kosztów. Gdy w sytuacjach awaryjnych lub przeciążenia sieci liczą się sekundy, WPS przenosi krytyczną komunikację na początek kolejki. Agencje potrzebujące pomocy w zakresie łączności mogą również skontaktować się z całodobową infolinią T-Mobile.

T-Mobile skontaktował się ze wszystkimi potencjalnie poszkodowanymi pracownikami i będzie ich wspierać w razie potrzeby.

Idź do oryginalnego materiału