Ten niepozorny domek odegrał istotną rolę w historii Polski. Dziś otwiera się dla turystów

g.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: Fot. Gmina Piaseczno / Facebook


Dom "Zośki" przeszedł w ostatnim czasie ważne zmiany i niedawno oficjalnie ogłoszono koniec remontu obiektu. Teraz znajdujące się tam muzeum gromadzi eksponaty, a wystawy mają być dostępne dla zwiedzających już w tym roku. Warto zatem przybliżyć, jaką rolę budynek ten odegrał w dziejach Polski.
Wybuch drugiej wojny światowej dla wielu młodych Polek i Polaków zbiegł się w czasie z wejściem w dorosłość. Dotychczasowe plany zastąpiła walka o przetrwanie i często służba Ojczyźnie. Choć podobne przeżycia dotyczyły całego pokolenia, to mało która historia jest tak znana, jak losy bohaterów "Kamieni na szaniec".


REKLAMA


Zobacz wideo 63 dni w 3 minuty. Tak wybuchało i upadało Powstanie Warszawskie [ANIMACJA]


Gdzie mieszkał Tadeusz Zawadzki? Dom w Zalesiu Dolnym odegrał istotną rolę nie tylko dla rodziny Zawadzkich
Tadeusz Zawadzki, pseudonim "Zośka", urodził się 24 stycznia 1921 roku w Warszawie. Portal e-kartka z Warszawy podaje, iż mieszkał przy ulicy Koszykowej 75, a później, uczęszczał do Liceum im. Stefana Batorego, gdzie poznał Aleksego Dawidowskiego "Alka" oraz Jana Bytnara "Rudego". Rodzina Zawadzkich miała jednak także niewielki drewniany domek przy ulicy Królowej Jadwigi 11 w Zalesiu Dolnym (obecnie Piaseczno), który pełnił funkcję ich domu letniego. Według informacji udostępnionych przez portal gminy Piaseczno, Józef Zawadzki nabył go w 1929 roku i od tego czasu Zawadzcy spędzali tu każde lato. Zmieniło się to po wybuchu drugiej wojny światowej.
Zobacz też: Niebywały skarb Pomorza. "Zapierająca dech w piersiach" atrakcja, o której słyszało niewielu
W tracie wojny dom w Zalesiu został przekształcony w miejsce spotkań konspiracyjnych. Uczestniczyli w nich m.in. Stefan Rowecki "Grot", Aleksander Kamiński, Jan Rossman i Stanisław Broniewski "Orsza". Odbywały się tu również szkolenia kadry harcerskiej w ramach tzw. szkoły pod lasem. Co więcej, to tu zostały zakopane w szklanym gąsiorze zapiski "Zośki" opisujące akcję pod Arsenałem. To właśnie one posłużyły Aleksandrowi Kamińskiemu przy tworzeniu "Kamieni na szaniec". Niestety sam Tadeusz zmarł niedługo po ukazaniu się pierwszego wydania książki.


Jak zmarł Tadeusz Zawadzki? Dom "Zośki" po remoncie upamiętni losy młodego bohatera
"Kamienie na szaniec" po raz pierwszy ukazały się w lipcu 1943 roku. Tadeusz Zawadzki zmarł natomiast w nocy z 20 na 21 sierpnia tego samego roku. Jak podaje portal Polska Zbrojna, "Zośka" uczestniczył wtedy w ataku na niemiecką strażnicę graniczną w Sieczychach koło Wyszkowa, podczas akcji "Taśma". Został postrzelony w pierś przez niemieckiego żołnierza. jeżeli zaś chodzi o dom w Zalesiu, to po śmierci Józefa Zawadzkiego w 1951 roku opiekowała się nim siostra "Zośki", Anna. W 1981 roku majątek przepisała notarialnie na Zgromadzenie Sióstr Urszulanek, ale do 2007 roku budynek opuszczono. Co prawda w 2009 roku wpisano go do rejestru zabytków, ale dopiero 26 października 2017 roku właścicielem Domu "Zośki" stała się gmina Piaseczno i postanowiono utworzyć tu filię Muzeum Piaseczna.


O zakończonym remoncie domku w dawnym Zalesiu gmina Piaseczno poinformowała ostatniego dnia ubiegłego roku. Z oficjalnego profilu Muzeum Piaseczna dowiadujemy się z kolei, iż stale trwa zbiórka pamiątek na wystawę stałą, przygotowywaną w Domu "Zośki". Ma ona upamiętniać zarówno rodzinę Zawadzkich, jak i Szare Szeregi.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału