
PODKARPACIE. Jak zachować zimną krew w sytuacjach kryzysowych, kiedy liczy się każda sekunda – wtedy do akcji wkraczają najlepiej przygotowani. Akademia Ratownicza SAREX 2025 w Gorzycach po raz kolejny pokazała, jak istotną rolę w działaniach ratowniczych odgrywają żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Wspólnie z innymi służbami mundurowymi terytroialsi nie tylko demonstrowali swoje umiejętności, ale również dzielili się wiedzą, ucząc, jak reagować w sytuacjach kryzysowych.
W piątek 9 maja 2025 roku, w Gorzycach odbyła się Akademia Ratownicza SAREX-2025, gromadząc liczne służby i organizacje zaangażowane w działania ratownicze. Wśród uczestników znaleźli się żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy zaprezentowali swoje umiejętności i sprzęt wykorzystywany w sytuacjach kryzysowych.
[ngg src="galleries" ids="13835" display="basic_thumbnail"]W wydarzeniu wziął udział płk Michał Małyska, dowódca 3 PBOT. – Podczas Akademii SAREX-2025 w Gorzycach, żołnierze 3 PBOT zaprezentowali, jak wygląda profesjonalne działanie w sytuacjach zagrożenia życia. Wydarzenie stało się platformą wymiany doświadczeń między służbami i okazją do promowania wiedzy o ratownictwie wśród mieszkańców regionu – mówi płk Michał Małyska, dowódca 3 PBOT.
Akademia Ratownictwa SAREX-2025, to ogólnopolskie wydarzenie, zorganizowane przez Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą Nocny Tropiciel RENEGADE/SAREX, mającą na celu doskonalenie współpracy służb w sytuacjach kryzysowych. Żołnierze 34 batalionu lekkiej piechoty z Tarnobrzega, będącego częścią 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, zaprezentowali swoje umiejętności w zakresie ratownictwa taktycznego.
Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z różnicami i podobieństwami między ratownictwem cywilnym a wojskowym. Dodatkowo, zaprezentowano metody rozpalania ognia w trudnych warunkach oraz zawartość plecaka ewakuacyjnego, co spotkało się z dużym zainteresowaniem odwiedzających.
– Dodatkową atrakcją była możliwość praktycznego przetestowania technik badania urazowego oraz zapoznania się z metodami rozpalania ognia w trudnych warunkach, w tym z wykorzystaniem niekonwencjonalnych metod chemicznych. Prezentacja plecaka ewakuacyjnego, jego zawartości i zasad pakowania, cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczestników – podkreśla kpr. Marcin, żołnierz z 34 blp.
Ćwiczenia SAREX stanowią istotny element przygotowania służb do skutecznego reagowania w sytuacjach zagrożenia, a udział żołnierzy 3 PBOT podkreśla ich zaangażowanie w zapewnienie bezpieczeństwa społeczności lokalnych.

por. Magdalena Mac cz.p.o. Oficer Prasowy 3 PBOT