To znaleziono na Westerplatte. Ukrywała się w "kapsule czasu" 85 lat. Teraz trafi do muzeum

g.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: FOT. BEATA KITOWSKA / Agencja Wyborcza.pl


Niezwykłego odkrycia na terenie Westerplatte dokonali archeolodzy Muzeum II Wojny Światowej. W głębokim leju bombowym znaleziono nietypowy przedmiot. Okazuje się, iż przeleżał on w ziemi ponad 80 lat. Teraz można go będzie podziwiać na specjalnie przygotowanej wystawie.
Podczas XI etapu prac archeologicznych prowadzonych na terenie Westerplatte naukowcy natrafili na rzadki artefakt - emaliowaną tabliczkę, pochodzącą prawdopodobnie z jednego z administracyjnych pomieszczeń Wojskowej Składnicy Tranzytowej.


REKLAMA


Zobacz wideo Premier Morawiecki podczas 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej na Westerplatte


Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Archeolodzy prowadzą wykopaliska
Prace archeologiczne na Westerplatte w tej chwili skupiają się na wykopie numer 38. Miejscu, gdzie 83 lata temu spadły bomby zrzucona przez Luftwaffe. Zdarzenia to miało miejsce 2 września 1939 roku, wówczas niemieckie lotnictwo w sile 58 samolotów Junkers Ju-87B Stuka oraz trzech maszyn Heinkel He-111E przeprowadziło intensywny nalot na obszar bronionego przez polskich żołnierzy półwyspu. Zrzucono wówczas 258 bomb kruszących i zapalających o łącznej wadze 26,5 tony. W wyniku ataku powstał lej o średnicy niemal 11 metrów i głębokości, która dochodzi do trzech metrów.


Po zakończonych walkach opisywany lej - podobnie jak wiele innych - wykorzystany został jako gotowy dół śmietniskowy. W wyniku porządkowania terenu Westerplatte po bitwie, do leja trafiły wszelkie rzeczy uznane przez Niemców za niepotrzebne, jak również gruz i inne materiały ze zniszczonych podczas walk budynków. W ten sposób stał on się swoistą 'kapsułą czasu', w której zachowały się przedmioty będące na wyposażeniu Wojskowej Składnicy Tranzytowej


- informuje Aleksandra Trawińska rzeczniczka prasowa Muzeum II Wojny Światowej, cytowana przez portal gdańsk.pl.


Muzeum Westerplatte Gdańsk: To tutaj znajdzie się zabytkowa tabliczka
W wyniku prac archeologicznych Westerplatte zaczyna przypominać swoistą "kapsułę czasu", w której odnajdywane są nie tylko militarne artefakty, ale również przedmioty codziennego użytku żołnierzy, takie jak mundurowe guziki, narzędzia, czy choćby szklane butelki i kałamarze. Każde z tych odkryć dodaje kolejne puzzle obrazujące życie na tym strategicznym półwyspie w trakcie II wojny światowej. Szczególnie cenne jest znalezisko emaliowanej tabliczki. Pochodzi ona prawdopodobnie z drzwi jednego z administracyjnych pomieszczeń któregoś z budynków Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Po pracach konserwacyjnych ten zabytkowy przedmiot trafi na przygotowywaną w tej chwili wystawę archeologiczną Muzeum Westerplatte, stanowiącego oddział Muzeum II Wojny Światowej. Jej otwarcie planowane jest na 2025 rok.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału