Trudeau mimo zapowiedzi rezygnacji wciąż politycznie aktywny

bejsment.com 3 godzin temu

Premier Justin Trudeau (po lewej) i tymczasowy premier Holandii Mark Rutte w restauracji Pastis w Hadze w Holandii. (zdjęcie archiwalne)

Premier Kanady, Justin Trudeau, w przyszłym tygodniu spotka się z europejskimi przywódcami oraz sekretarzem generalnym NATO, aby zacieśnić współpracę z sojusznikami, którzy odczuwają konsekwencje nowej administracji Trumpa w Stanach Zjednoczonych.

Podczas swojej wizyty Trudeau weźmie także udział w światowym szczycie poświęconym sztucznej inteligencji w Paryżu, gdzie wygłosi przemówienie otwierające. Jak poinformowało jego biuro, premier spędzi pięć dni w Paryżu i Brukseli, rozpoczynając swoją podróż w sobotę.

W Brukseli Trudeau spotka się z przedstawicielami Unii Europejskiej, aby omówić kwestie dotyczące bezpieczeństwa, sytuacji na Ukrainie oraz relacji handlowych. Odbędzie również rozmowy z sekretarzem generalnym NATO, Markiem Rutte, mające na celu potwierdzenie zaangażowania Kanady w działania Sojuszu.

Podróż rozpocznie się w Paryżu od udziału w trzecim dorocznym szczycie AI Action Summit, którego tematem przewodnim będzie równoważenie innowacji w dziedzinie sztucznej inteligencji z odpowiedzialnym ich rozwojem. Prezydent Francji, Emmanuel Macron, zaprosił na to wydarzenie prezydenta USA, Donalda Trumpa, choć nie pozostało pewne, czy weźmie on w nim udział.

Niezależnie od tego, wpływ Trumpa będzie wyraźnie odczuwalny podczas wizyty Trudeau w Europie, zwłaszcza w kontekście zagrożenia nałożeniem ceł importowych. Dla Kanady i Meksyku kwestia ta stała się rzeczywistością 1 lutego, gdy Trump podpisał rozporządzenie nakładające 10-procentowe cła na kanadyjski import energii oraz 25-procentowe na wszystkie inne produkty pochodzące z tych krajów.

Choć pierwotnie miały one wejść w życie 4 lutego, Trump w poniedziałek zgodził się na ich zawieszenie do 4 marca, dając czas na dalsze negocjacje gospodarcze. Jednocześnie nałożył 10-procentowe cło na cały import z Chin.

Kanada odpowiedziała wprowadzeniem własnych taryf celnych na produkty z USA, a poszczególne prowincje zdecydowały się na zakaz sprzedaży amerykańskiego alkoholu w sklepach monopolowych. Jednak wszystkie te działania zostały tymczasowo zawieszone.

Zaledwie dzień po podpisaniu rozporządzenia dotyczącego Kanady Trump ogłosił, iż podobne cła niedługo obejmą również kraje europejskie. W odpowiedzi ministrowie handlu państw UE zebrali się we wtorek w Polsce, aby omówić tę kwestię. Z kolei komisarz UE, Ursula von der Leyen, zapowiedziała na spotkaniu unijnych ambasadorów, iż Europa nie pozostanie bierna.

„Chcę to jasno powiedzieć – Europa będzie bronić swojego bezpieczeństwa gospodarczego i narodowego” – podkreśliła von der Leyen.

Na podst. Canadian Press

Idź do oryginalnego materiału