W zbiorach Muzeum Katyńskiego (oddziału martyrologicznego Muzeum Wojska Polskiego z siedzibą także w Cytadeli Warszawskiej, ul Jana Jeziorańskiego 4) znajduje się blisko 10.000 guzików. Są to przede wszystkim guziki mundurowe z wizerunkiem Orła Białego (najczęściej spotykane wymiary to wysokość 16-17 mm z rozpięciem skrzydeł 9-10 mm).
Ich olbrzymia ilość wydobywana z ziemi podczas prac ekshumacyjnych wskazuje na wielką skalę dokonanego wiosna 1940 r. mordu.
Np. płaszcz dwurzędowy policji państwowej zatwierdzony w lipcu 1919 r. posiadał ponad tuzin białych (srebrnych) guzików, po sześć z każdej strony i po jednym, po bokach pod rękawami oraz do zapinania patek i podtrzymania pasa; wykonanych w dwóch średnicach (duże 22 mm, małe 16 mm; odpowiednio – z wypukłością łuku 5,5-4 mm i wysokością orzełka 17-14 mm). Dla porównania z nim pierwszą polską kurtkę wojskową (kurtka sukienna wz.19) zapinano na 5 metalowych, oksydowanych guzików średnicy 22 mm, także z herbem Rzeczpospolitej Polskiej, przy czym ostatni z guzików mocowano w szwie talii.
Poniżej prezentujemy Państwu trzy wybrane guziki symbolizujące Wojsko Polskie, Polskie Koleje Państwowe oraz Związek Harcerstwa Polskiego. Przywołujemy tym samym różne organizacje i konkretne grupy zawodowe przypominając niezależnie, jak liczne spośród umundurowanych ofiar przywrócono do służby z rezerwy. A w konsekwencji zdziesiątkowano w toku masowej zbrodni nie tylko żołnierzy, harcerzy czy kolejarzy, ale w ich osobach także lekarzy, prawników, wykładowców, inżynierów oraz setki innych grup zawodowych, po eliminacji których żadne państwo nie tylko funkcjonować ale również istnieć… nie może.
Pamiętajmy o tym…
Więcej:
https://www.facebook.com/photo/?fbid=1341321460618510&set=pcb.1341335337283789