W kręgu polityki międzynarodowej roi się od kontrowersji, a jeden z ostatnich akcentów to pytanie premiera Donalda Tuska do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego o jego zdanie na temat członkostwa Ukrainy w NATO. Tusk zwrócił uwagę na fakt, iż kandydat na prezydenta z ramienia PiS, Karol Nawrocki, stwierdził, iż nie widzi dla Ukrainy miejsca w Sojuszu Północnoatlantyckim.
Nawrocki o Ukrainie w NATO: nie widzę szans
W wywiadzie dla Polsat News Karol Nawrocki powiedział, iż jego zdanie w tej kwestii jest niezmiennie negatywne. „Na dzień dzisiejszy nie widzę Ukrainy w żadnej strukturze, ani w Unii Europejskiej, ani w NATO, do momentu rozstrzygnięcia tak ważnych dla Polaków także spraw cywilizacyjnych” – stwierdził kandydat na prezydenta. Jego odpowiedź skłoniła Donalda Tuska do pytania, czy Jarosław Kaczyński pamięta, który prezydent najmocniej wspierał ukraińskie aspiracje do członkostwa w NATO.
Tusk i Kaczyński wobec Ukrainy
Warto przypomnieć, iż Polska jest jednym z najbardziej aktywnych członków NATO, a jej relacje z Ukrainą są tradycyjnie dobre. Wielu polskich polityków, w tym sam Donald Tusk, wiele razy wyrażało wsparcie dla ukraińskich aspiracji członkowskich w NATO. Warto również zauważyć, iż Polska jest członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego od 1999 roku i od tego czasu aktywnie angażuje się w jego działalność.
Ukraina w NATO – historia i perspektywy
W 2008 roku, podczas szczytu NATO w Bukareszcie, Ukraina otrzymała zapewnienie o wsparciu jej aspiracji członkowskich do Sojuszu Północnoatlantyckiego. W 2014 roku, po aneksji Krymu przez Rosję, Ukraina zintensyfikowała swe starania o członkostwo w NATO. Według aktualnych danych, 70% Ukraińców popiera członkostwo swojego kraju w NATO.
Czy Ukraina jest gotowa do członkostwa?
Wiele wskazuje na to, iż Ukraina jest gotowa do członkostwa w NATO. Od 2014 roku Ukraina realizuje program reformy wojskowej, który ma na celu dostosowanie jej sił zbrojnych do standardów Sojuszu Północnoatlantyckiego. Według danych NATO, Ukraina jest już gotowa do członkostwa w strukturach NATO.
Co dalej?
Wydaje się, iż pytanie Donalda Tuska do Jarosława Kaczyńskiego o jego zdanie na temat Ukrainy w NATO jest tylko preludium do szerszej dyskusji o relacjach międzynarodowych i polityce zagranicznej Polski. Czy Polska będzie przez cały czas wspierać ukraińskie aspiracje członkowskie, czy też zmieni swój kurs? Czas pokaże.
Dane liczbowe:
* 70% Ukraińców popiera członkostwo swojego kraju w NATO (źródło: Gallup International)
* 20% Polaków uważa, iż Ukraina powinna zostać członkiem NATO (źródło: CBOS)
* 60% Polaków uważa, iż Ukraina powinna zostać członkiem UE (źródło: CBOS)
Warto dodać, iż historia relacji między Polską i Ukrainą jest bogata i długa, a Polska jest jednym z największych sojuszników Ukrainy w Europie. Co dalej? Czas pokaże, jak będą się rozwijać relacje międzynarodowe i czy Ukraina zostanie członkiem NATO.
More here:
Tusk konfrontuje Kaczyńskiego: Kto jest największym zwolennikiem Ukrainy w NATO?