Tyle płaci wojsko. Żołnierze dostali podwyżki

wiadomosci.gazeta.pl 2 tygodni temu
Żołnierze w Polsce od początku roku otrzymują wyższe wynagrodzenie. Wiele osób może liczyć na kilkaset złotych, jednak osoby na najwyższych stanowiskach dostaną ponad tysiąc złotych więcej.
Od 2025 roku w strukturach polskiej armii obowiązują nowe stawki uposażenia. Zawodowi żołnierze dostali podwyżki, których wysokość zależy od stopnia. Wyższe wynagrodzenia otrzymali w marcu z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 roku. Ile teraz płaci wojsko?


REKLAMA


Zobacz wideo Wielka armia Tuska. Kto nas obroni? [Co to będzie odc. 51]


Żołnierze - ile zarabiają? Wynagrodzenie żołnierzy w 2025 roku
W 2025 roku uposażenie podstawowe w Wojsku Polskim wzrosło z 6 tysięcy złotych do 6,3 tysiąca złotych. Z wyliczeń "Faktu" wynika, iż żołnierze o niższym stopniu, szeregowi, zyskają 300 złotych brutto miesięcznie. Sierżanci dostaną 360 złotych, podporucznicy dodatkowe 420 złotych, a generałowie aż 1050 złotych. Należy pamiętać, iż wielu osobom przysługują jeszcze różnego rodzaju dodatki, które razem z uposażeniem podstawowym składają się na całkowite wynagrodzenie polskich wojskowych.


Wynagrodzenia poszły w górę, co ma poprawić warunki służby wojskowej i zachęcić nowych rekrutów do wstępowania do polskiej armii. Celem zmian jest również chęć wprowadzenia większych różnic w zarobkach dla osób o różnych stopniach wojskowych. Warto wspomnieć, iż wcześniej Ministerstwo Obrony Narodowej miało w planach wyższe podwyżki na poziomie od 5 do 7 procent. Uposażenie zasadnicze miało wzrosnąć aż o 400 złotych dla żołnierzy szeregowych, o 500 dla podoficerów i o 1100 złotych dla generała. Według medialnych doniesień takie kwoty nie spodobały się w Ministerstwie Finansów.
Żołnierze WOT dostają dodatki. Dzienne stawki w 2025 roku
Od 2024 roku w Wojskach Obrony Terytorialnej (WOT) żołnierze otrzymują dodatek gotowościowy. Wynosi on 600 złotych miesięcznie i jest wypłacany wszystkim, którzy przez co najmniej dwa dni w miesiącu pełnią służbę rotacyjną w jednostce, biorą udział w ćwiczeniach lub szkoleniach. Drugi składnik uposażenia w wojsku to dzienne stawki uzależnione od stopnia wojskowego. W 2025 roku obowiązują kwoty:


generał - 626 złotych,
generał broni - 526 złotych,
generał dywizji - 451 złotych,
generał brygady - 371 złotych,
pułkownik - 331 złotych,
kapitan - 240 złotych,
porucznik - 235 złotych,
sierżant - 201 złotych,
kapral - 193 złote,
szeregowy - 169 złotych.


Od początku 2025 roku za długoletnią służbę wojskową również jest przyznawany dodatek. Jest naliczany po dwóch latach w wysokości 2 procent należnego uposażenia zasadniczego. Później co roku jest zwiększany o 1 procent. Maksymalnie wynosi 35 procent.


Kto może wstąpić do wojska?
Ministerstwo Obrony Narodowej wskazuje na stronie internetowej, iż do wojska może wstąpić każdy, kto:


ma obywatelstwo polskie,
ma ukończone 18 lat,
ma wykształcenie przynajmniej podstawowe,
legitymuje się niekaralnością za przestępstwo umyślne,
ma nieposzlakowaną opinię,
posiada zdolnością fizyczną i psychiczną do służby wojskowej.


Należy podkreślić, iż o służbę w WOT mogą ubiegać się kobiety i mężczyźni.
Idź do oryginalnego materiału