Jak rozpoznać udar mózgu i jakie są jego pierwsze objawy? Amerykańska prezenterka TV Julie Chin boleśnie się o tym przekonała. Dostała udaru podczas programu telewizyjnego prowadzonego na żywo. Szybka interwencja osób z produkcji uratowała jej życie i pozwoliła uniknąć uszkodzeń mózgu.
Dramatyczne sceny w amerykańskiej telewizji. Prezenterka powiązanej z NBC lokalnej stacji KJRH-TV Julie Chin, podczas porannego wydania wiadomości nagle poczuła się źle i wystąpiły u niej problemy z mówieniem. Później wyjaśniła, iż nie potrafiła wypowiedzieć słów, które widziała na prompterze. Przyznała, iż rano czuła się znakomicie. Na szczęście osoby obecne w studiu telewizyjnym błyskawicznie rozpoznały u niej udar i charakterystyczne objawy.
Udar na żywo w telewizji. Prezenterka miała objawy podczas transmisji
Wezwano karetkę i Julie Chin trafiła do szpitala, gdzie lekarze potwierdzili, iż miała udar. Na szczęście interwencja medyczna nastąpiła gwałtownie i nie doszło do uszkodzeń mózgu. w tej chwili telewizyjna gwiazda czuje się już lepiej i w mediach społecznościowych uczy ludzi jak rozpoznać pierwsze objawy udaru i co zrobić, gdy my lub ktoś inny dozna udaru mózgu.
Moi lekarze uważają, iż w sobotę rano miałem początki udaru na żywo na antenie. Niektórzy z was byli tego naocznymi świadkami i bardzo mi przykro, iż tak się stało – przekazała Chin w mediach społecznościowych.
Jak rozpoznać udar i jakie daje objawy?
Jak przypomina rmf24.pl, Polsce udar dotyka rocznie blisko 80 – 90 tys. osób, z czego 30 tys. umiera. Pierwsze objawy udaru to m.in. nagle opadający kącik ust, nienaturalny grymas na twarzy, asymetria lub paraliż twarzy, paraliż jednej strony ciała, bezwładna ręka oraz niewyraźna i bełkotliwa mowa. W przypadku udaru krwotocznego chory skarży się na silny ból głowy w płacie czołowym, skroniowym, potylicznym lub ciemieniowym.
Portal Hello Zdrowie wyjaśnia, iż udar mózgu to to obumarcie części komórek mózgu na skutek zatrzymania dopływu krwi do tkanki mózgowej. Może wystapić udar niedokrwienny (ok. 80 proc. przypadków) oraz udar krwotoczny (ok. 20 proc. przypadków).
Jak rozpoznać udar mózgu? Pierwsze objawy to:
- problemy z mówieniem oraz zrozumieniem innych,
- silny, nagły ból głowy
- trudności z chodzeniem,
- paraliż części ciała,
- kłopoty ze wzrokiem
Krwotoczny udar mózgu, stanowiący ok. 1/5 wszystkich przypadków, nazywa się także wylewem. Ta nazwa dość dobrze opisuje mechanizm takiego udaru – dochodzi wówczas bowiem do pęknięcia ściany tętnicy mózgowej i wylania się krwi poza naczynie – wyjaśnia Medonet.pl.
Dziennikarka dostała udaru w telewizji [WIDEO]
Pete Linforth from Pixabay