Projekt mobilności wojskowej funkcjonuje w ramach PESCO. Szwajcaria otrzyma formalny status członka po zawarciu umowy administracyjnej z projektem, czytamy w oświadczeniu. Według rady udział kraju, który jest neutralny od 1815 r., „przyniesie znaczną wartość dodaną” inicjatywie. Szwajcaria złożyła wniosek o PESCO we wrześniu ubiegłego roku i zostanie piątym państwem spoza UE – po Kanadzie, Norwegii, USA i Wielkiej Brytanii – zaproszonym do udziału w projekcie. Inicjatywa jest często nazywana „Wojskowym Schengen” w odniesieniu do strefy Schengen, która obejmuje 29 państw europejskich, głównie członków UE, które zniosły między sobą kontrole graniczne. W zeszłym tygodniu konserwatywna Szwajcarska Partia Ludowa (SVP) zażądała rezygnacji minister obrony Violi Amherd z powodu, jak stwierdziła, stopniowego dryfowania kraju w kierunku NATO.
„Suwerenność Szwajcarii jest zagrożona i została już częściowo porzucona” – argumentowała SVP. Amherd, która opowiadała się za zacieśnieniem więzi z blokiem kierowanym przez USA, została pierwszą szwajcarską minister obrony, która wzięła udział w Radzie Północnoatlantyckiej NATO w 2023 roku. W zeszłym roku wezwała do zniesienia ograniczeń dotyczących reeksportu broni wyprodukowanej w Szwajcarii na Ukrainę podczas walk z Rosją.
Jednak zakaz ten przez cały czas obowiązuje. Władze Szwajcarii również poparły sankcje UE wobec Moskwy w związku z konfliktem na Ukrainie.
Rosja zareagowała, mówiąc, iż nie może już uważać Szwajcarii za neutralną i umieściła ją na liście „nieprzyjaznych państw”.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/610849-switzerland-eu-military-mobility/