Ujawniamy strategię Marine Le Pen dla Europy. „Kryzys gospodarczy jest nieunikniony”

news.5v.pl 2 miesięcy temu

Francja przygotowuje się do drugiej i decydującej tury wyborów parlamentarnych, które odbędą się już jutro. Prognozy oparte na sondażach exit poll pokazują, iż bezwzględna większość parlamentarna jest w zasięgu ręki Marine Le Pen. jeżeli rzeczywiście ją zdobędzie, prezydent Emmanuel Macron będzie zmuszony powołać pierwszy demokratycznie wybrany skrajnie prawicowy rząd we współczesnej historii kraju.

Wszyscy zadają sobie pytanie, co się stanie z Unią Europejską, jeżeli Le Pen i jej skrajnie prawicowa partia Zjednoczenie Narodowe przejmą władzę we Francji.

— Zwycięstwo Le Pen byłoby zagrożeniem dla życia Europy — ostrzega szwedzka gazeta „Dagens Nyheter”. Z kolei niemieckie media nazywają Le Pen „najbardziej niebezpieczną kobietą w Europie”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W jakim stopniu uzasadnione są obawy związane ze zmianą władzy we Francji? Analizujemy najważniejsze kwestie, które odczuje Europa.

Zaostrzenie polityki migracyjnej

— Marine Le Pen chce wycofać się z międzynarodowych umów, aby mniej pieniędzy trafiało do UE, a więcej zostawało we Francji — mówi politolog prof. Thomas Jager w rozmowie z „Bildem”.

Liderka Zjednoczenia Narodowego opowiada się także za znacznie ostrzejszym kursem niż reszta UE. Jager spodziewa się „ogromnego zaostrzenia deportacji przy jednoczesnym ograniczeniu imigracji”. Prawo europejskie ma dla Le Pen drugorzędne znaczenie.

W kwestii migracji domaga się także wprowadzenia maksymalnego limitu 10 tys. imigrantów rocznie. Jej zdaniem uchodźcy nie powinni mieć też zagwarantowanej opieki medycznej. Z kolei agencję straży granicznej Frontex chce przekształcić w siły ochronne granic UE.

Wsparcie dla Ukrainy

Niepokojące jest także to, iż do czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Le Pen była jedną z sojuszniczek kremlowskiego despoty Władimira Putina, a choćby pozwoliła na przepływ rosyjskich pieniędzy (zadeklarowanych jako pożyczka) do partii. Podczas wizyty w Moskwie w 2017 r. choćby osobiście odwiedziła prezydenta Rosji.

Jednocześnie liderka nie jest blisko ani z NATO, ani z nowym szefem sojuszu Markiem Rutte. Chociaż eksperci przewidują, iż skrajna prawica przez cały czas będzie wspierać Ukrainę, to według Jagera „nie tak bardzo, jak zrobił to prezydent Macron”.

Mikhail KLIMENTYEV / Sputnik / AFP / AFP

Prezydent Rosji Władimir Putin z kandydatką na prezydenta Francji ze skrajnie prawicowej partii Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen na Kremlu w Moskwie, 24 marca 2017 r.

Francuscy dyplomaci obawiają się drastycznych konsekwencji polityki Le Pen. W liście otwartym napisali:

„Nie możemy zaakceptować, iż zwycięstwo skrajnej prawicy osłabi Francję i Europę, podczas gdy wojna szaleje w Europie. Gdy jesteśmy świadkami nacjonalizmu, który dezintegruje nasze społeczeństwa”.

„Kryzys gospodarczy jest nieunikniony”

Obniżenie wieku emerytalnego w perspektywie średnioterminowej, podatki od energii i paliw — szef francuskich pracodawców Patrick Martin ostrzega, iż planowane dodatkowe zadłużenie spowoduje nagły wzrost oprocentowania francuskich obligacji rządowych. W rezultacie powstanie duża dziura w budżecie krajowym, która dotknęłaby również inne kraje europejskie, które inwestują we Francji.

— Kryzys gospodarczy jest nieunikniony — ostrzega prof. Jager.

François LO PRESTI / AFP / AFP

Była przewodnicząca francuskiej skrajnie prawicowej partii Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen przemawia w Henin-Beaumont w północnej Francji, 30 czerwca 2024 r.

Le Pen kwestionuje także podstawowe zasady gospodarcze UE. Jednym z jej postulatów jest to, iż każdy kraj powinien mieć prawo do ochrony rodzimych firm przed zagranicznymi (np. dzięki dotacji państwowych). Według niej energia dla francuskich firm powinna stać się tańsza — domaga się również natychmiastowego rabatu dla Francji w budżecie UE. Oznaczałoby to jeszcze większe koszty dla innych państw.

Idź do oryginalnego materiału