Ukraina: Kondolencje w Dniu Pamięci ofiar UPA

upday.com 8 godzin temu

W przeddzień Dnia Pamięci o Polakach - ofiarach ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA, ukraińskie MSZ wydało oświadczenie wyrażające współczucie dla narodu polskiego. Ministerstwo podkreśliło jednocześnie, iż Rosja wykorzystuje bolesne karty wspólnej przeszłości, aby podzielić Ukraińców i Polaków. Ukraina wezwała do konstruktywnego dialogu historycznego i kontynuacji współpracy w zakresie ekshumacji.

Ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczyło, iż Ukraina "podziela ból i żałobę narodu polskiego" w związku z tragedią wołyńską. Resort dyplomacji przypomniał jednocześnie o "licznych Ukraińcach, którzy stali się niewinnymi ofiarami przemocy międzyetnicznej, represji politycznych i deportacji na terytorium Polski".

MSZ Ukrainy podkreśliło, iż oddaje hołd pamięci wszystkich zabitych, niezależnie od ich narodowości, religii czy miejsca pochówku. Ministerstwo zwróciło uwagę na działania Rosji, która "robi wszystko, aby podzielić Ukraińców i Polaków, wykorzystując bolesne karty wspólnej przeszłości".

Ostrzeżenie przed rosyjską propagandą

Ukraińska dyplomacja zauważyła, iż "niektórzy polscy politycy -- świadomie lub nieświadomie -- sprzyjają agresorowi w tych działaniach". MSZ wskazało na przykłady rosyjskich zbrodni w Buczy, Irpieniu, Borodziance, Mariupolu, Iziumu oraz ostrzały Kijowa, Charkowa, Lwowa i Odessy.

"Rosja w rzeczywistości jasno pokazuje na przykładzie tych miast, co zrobi w Polsce, jeżeli nie zostanie powstrzymana w Ukrainie" - ostrzegło ministerstwo. Ukraina wezwała do "uczciwego, odpowiedzialnego i wyważonego dialogu historycznego, wolnego od upolitycznienia i jednostronnych interpretacji".

Wznowienie procesu ekshumacji

MSZ Ukrainy zaznaczyło, iż aby zachować jedność w obronie przed Rosją, obie strony muszą konstruktywnie rozwiązywać wszystkie kwestie dwustronne. "Ukraina udowodniła to konkretnymi działaniami w ostatnich miesiącach. Wznowiono proces ekshumacji i konstruktywny dialog w kwestiach historycznych" - podkreślono.

Ministerstwo przypomniało o przeprowadzeniu dwóch okrągłych stołów z udziałem czołowych historyków i ekspertów ds. stosunków ukraińsko-polskich. W ocenie MSZ pokazały one, iż wydarzenia "tragedii wołyńskiej były tragedią dwóch narodów i wymagają wspólnej obiektywnej oceny".

Ustawa o Dniu Pamięci

Sejm przyjął 4 czerwca ustawę ustanawiającą 11 lipca Dniem Pamięci o Polakach - ofiarach ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Kresach Wschodnich II RP. Zgodnie z ustawą, w latach 1939-1946 nacjonaliści ukraińscy zamordowali ponad sto tysięcy Polaków.

Apogeum zbrodni przypada na lipiec 1943 roku, a symboliczną datą jest 11 lipca 1943 roku, kiedy Polacy byli mordowani w około stu miejscowościach. Ustawa stanowi, iż "męczeńska śmierć z powodu przynależności do narodu polskiego zasługuje na pamięć w formie dnia wyróżnianego corocznie przez państwo polskie".

Ukraińskie MSZ wyraziło wdzięczność Polsce za wszechstronną pomoc udzielaną od pierwszych dni rosyjskiej inwazji. "Tylko razem możemy pokonać wspólnego wroga - agresora, jakim jest Rosja - i obronić wolność Ukrainy i Polski" - oświadczyła ukraińska dyplomacja.

(PAP) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.

Idź do oryginalnego materiału