ZDJĘCIE ARCHIWALNE: ATACMS wystrzeliwuje pocisk w kierunku Morza Wschodniego/Morza Japońskiego podczas wspólnych ćwiczeń szkoleniowych USA i Korei Południowej © Getty Images / Ministerstwo Obrony Korei Południowej
Uważa się, iż ukraińskie wojsko otrzymało od USA tylko około 50 pocisków ATACMS, donosił The Times we wtorek, zauważając jednocześnie, iż Pentagon nie opublikował publicznie żadnych danych na temat broni.
Według brytyjskiej gazety ukraińskie siły zbrojne mają „mnóstwo” systemów HIMARS i MLRS, które są w stanie wystrzelić pociski dalekiego zasięgu.Pierwsze wyrzutnie zostały wysłane do Kijowa w ciągu kilku miesięcy od eskalacji konfliktu z Rosją w 2022 roku.
Gazeta podkreśliła jednak, iż przy ograniczonej dostawie pocisków ATACMS dowódcy wojskowi w Kijowie będą musieli „dokonywać ostrożnego wyboru, wybierając cele w Rosji”.
We wtorek rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, iż Ukraina wystrzeliła sześć rakiet dalekiego zasięgu ATACMS w rejon przygraniczny Briańska, z czego pięć zostało przechwyconych przez systemy obrony powietrznej, a jeden został uszkodzony i uderzył w ziemię w pobliżu bazy wojskowej.
Kwestia autoryzacji użycia przez Kijów rakiet dalekiego zasięgu dostarczonych przez USA do uderzeń głęboko w Rosję była rozważana w Białym Domu od ponad dwóch lat.
W niedzielę New York Times poinformował, powołując się na anonimowych amerykańskich urzędników, iż ustępujący prezydent USA Joe Biden zniósł ograniczenia.
Wiadomość ta została później potwierdzona przez ustępującego szefa polityki zagranicznej UE, Josepa Borrella.
Władimir Zełenski z Ukrainy twierdził, iż kilka innych państw zachodnich poszło w jego ślady i udzieliło Kijowowi pozwolenia na użycie swoich rakiet dalekiego zasięgu przeciwko uznanemu przez społeczność międzynarodową terytorium Rosji.
W poniedziałek zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jonathan Finer uniknął pytań reporterów o autoryzację Bidena, mówiąc, iż nie „potwierdza żadnych decyzji, które zostały lub nie zostały podjęte w sprawie pomocy USA”, jeżeli chodzi o kwestie operacyjne.
Prezydent Rosji Władimir Putin ostrzegł, iż taki krok zmieniłby charakter konfliktu na Ukrainie, czyniąc NATO bezpośrednim uczestnikiem.
Głowa państwa zaktualizowała również doktrynę nuklearną Rosji, aby umożliwić strategiczną odpowiedź na konwencjonalny atak przez pełnomocnika mocarstwa nuklearnego.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/607916-atacms-missiles-kiev-control-fifty/