Siły ukraińskie schwytały dwóch północnokoreańskich żołnierzy walczących u boku wojsk rosyjskich w obwodzie kurskim. Mieli odpowiednio 20 i 26 lat. Zostali ranni podczas walk i w tej chwili są leczeni w Kijowie. Podczas przesłuchań jeden z wojskowych powiedział, iż został wysłany do Rosji pod pozorem odbycia tam szkolenia wojskowego.
Poza rozmową z jeńcami Ukraińcy przejrzeli również ich rzeczy. Znaleźli wśród nich rosyjskie wojskowe dokumenty identyfikacyjne, w tym jeden dowód osobisty przypisany żołnierzowi z rosyjskiego regionu Tuwa — informuje „The Washington Post”. To sugeruje, iż Rosjanie starają się zintegrować północnokoreańskich żołnierzy z rosyjskimi jednostkami, nadając wojskowym z Pjongjangu fałszywą tożsamość.
Absolutna lojalność
Wśród rzeczy osobistych północnokoreańskich jeńców Ukraińcy znaleźli również odręcznie pisane instrukcje. Ich autorzy polecili wojskowym z Korei Północnej, by za wszelką cenę unikali schwytania przez Ukraińców — stwierdzili, iż prędzej mają odebrać sobie życie, niż się poddać.
Przedstawiciele ukraińskiego wywiadu zauważyli, iż takie rozkazy są zgodne z raportami uciekinierów, którzy mówią, iż doktryna wojskowa Korei Północnej kładzie mocny nacisk na lojalność ideologii i osobiste poświęcenie.
Siły ukraińskie znalazły również u Koreańczyków z Północny pamiętniki oferujące wgląd w ich doświadczenia i motywacje. Niektóre wpisy potwierdzały lojalność wobec północnokoreańskiego przywództwa. Jeden z żołnierzy napisał, iż „bez wahania wykona rozkazy najwyższego dowódcy”.
Analitycy twierdzą, iż dokumenty te są zgodne z działaniami władz Korei Północnej, które kładą duży nacisk na absolutną lojalność i ścisłą dyscyplinę wśród członków sił zbrojnych.
Podobne wnioski wyłaniały się z analizy dziennika innego północnokoreańskiego żołnierza, który niedawno znaleźli Ukraińcy. Należał on rzekomo do Gyeong Hong-jonga służącego w elitarnych jednostkach Korei Północnej.
Opowiedział w nim o swojej motywacji do walki i o zasadach panujących w północnokoreańskich jednostkach.
„Zostałem pobłogosławiony możliwością awansu na starszego sierżanta w mojej kompanii. (…) Pójdę na front i będę wykonywał rozkazy Najwyższego Przywódcy bez pytania, choćby jeżeli będzie mnie to kosztować życie” — napisał.
Rosnące zaangażowanie Korei Północnej w wojnę
Obecność północnokoreańskich żołnierzy w Ukrainie budzi obawy analityków o to, iż Moskwa może jeszcze bardziej zacieśnić więzi z Pjongjangiem. Zachodnie agencje wywiadowcze donosiły wcześniej, iż Korea Północna dostarcza Rosji pociski artyleryjskie i rakiety. Wysłanie na front żołnierzy jest jednak jednoznaczne z rozszerzeniem bezpośredniego wsparcia wojskowego.
Narodowa Służba Wywiadu Korei Południowej (NIS) poinformowała, iż w walkach w Ukrainie zginęło ok. 300 północnokoreańskich żołnierzy, a 2700 zostało rannych. To wskazuje na znaczne zaangażowanie wojsk Pjongjangu w działania zbrojne.
Ukraina wezwała do międzynarodowej reakcji na zaangażowanie Korei Północnej, apelując do swoich sojuszników, by uznali, iż Rosja szuka zewnętrznych posiłków, by podtrzymać swoją kampanię wojskową.
Wołodymyr Zełenski oświadczył, iż Ukraina jest gotowa zwrócić pojmanych żołnierzy Pjongjangowi w ramach potencjalnej wymiany jeńców z Rosją. Urzędnicy przez cały czas badają ich dokładną rolę i strukturę dowodzenia.