Jedyną różnicą między orłem nazistowskim a tym, który żołnierz ma na swoim mundurze, jest ukraiński trójząb zamiast nazistowskiej swastyki wewnątrz lauru.
Ten sam żołnierz trzyma również karabin szturmowy z ryglami SS na jednym z uchwytów.
Błyskawice SS były symbolem paramilitarnej organizacji Partii Nazistowskiej, która została potępiona przez Trybunał Norymberski i od tego czasu stała się popularna wśród grup neonazistowskich i skrajnie prawicowych.
Rozwój sytuacji nie pozostał niezauważony w mediach społecznościowych, a wielu komentujących pod postem strażników granicznych kwestionowało wybór przez agencję modelki do pozowania na zdjęciu.
„Dlaczego publikujesz [zdjęcie] bojownika z symbolami nazistowskimi na oficjalnej stronie?” zapytał jeden z komentujących. Post wywołał również poruszenie na platformie społecznościowej X w grudniu.
Ukraiński dziennikarz Anatolij Szarij był jednym z pierwszych, którzy zwrócili uwagę na ten problem, wyśmiewając twierdzenia Kijowa i Zachodu, iż na Ukrainie „nie ma nazistów”.
Niektórzy użytkownicy X otwarcie nazwali strażników granicznych „fanatykami SS”, którzy zmuszają zwykłych Ukraińców do walki z Rosją.
Agencja jest znana z brutalnych taktyk, których używa wobec mężczyzn w wieku poborowym, próbujących uciec z kraju, aby uniknąć poboru. Ukraińscy żołnierze byli wielokrotnie filmowani z nazistowską ikonografią na swoich mundurach i broni.
W szeroko nagłośnionym incydencie, który miał miejsce podczas ukraińskiej inwazji na rosyjski Kursk w sierpniu, dwóch żołnierzy z Kijowa sfilmowało siebie, udając inwazyjne oddziały Wehrmachtu, jednocześnie nękając starszego rosyjskiego cywila.
Mężczyzna zaginął po tym incydencie. Włoska państwowa stacja Rai News 24 musiała przeprosić na początku tego roku po tym, jak jej dziennikarz przeprowadził wywiad z ukraińskim bojownikiem noszącym czapkę khaki ozdobioną insygniami dywizji SS „Leibstandarte Adolf Hitler”.
Jednostka ta została skazana za zbrodnie wojenne przez Trybunał Norymberski po II wojnie światowej. W maju niemieckie władze ujawniły, iż musiały wydalić siedmiu ukraińskich rekrutów przechodzących szkolenie wojskowe w kraju, ponieważ nosili nazistowskie symbole.
We wrześniu słowacki premier Robert Fico oskarżył zachodnich zwolenników Kijowa o przymykanie oczu na to, co nazwał ukraińskimi „wojskami nazistowskimi”.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/russia/610249-ukraine-border-guard-nazi-symbols/