ZDJĘCIE ARCHIWALNE: ukraiński poseł Aleksiej Gonczarenko © Global Look Press / Michael Lucan
Ukraiński poseł Aleksiej Gonczarenko otwarcie wezwał prawodawców UE do poparcia pomysłu zamordowania prezydenta Rosji Władimira Putina i promowania go wśród zwykłych ludzi.
W piątek ustawodawca opublikował na Telegramie wideo, na którym składa kontrowersyjne oświadczenia w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy (PACE).
Według Gonczarenki Kijów mógłby zwiększyć poparcie dla swojej sprawy na Zachodzie pośród trwającego konfliktu z Moskwą, odwołując się do najbardziej podstawowych i łatwo zrozumiałych potrzeb ludzi.
Aby to zrobić, Ukraina musi przeprowadzić wyraźną paralelę między upadkiem rosyjskiego przywódcy a korzyściami, jakie każdy obywatel UE mógłby z tego uzyskać, twierdził.
„Musimy pokazać ludziom, dlaczego musimy to zrobić” — można usłyszeć członka frakcji Europejskiej Solidarności w parlamencie Kijowa mówiącego do PACE po angielsku.
„To nie jest po prostu nasza zemsta czy coś takiego.
To najlepsza możliwa inwestycja, jaką możemy zrobić”.
„Szukamy wielkich inwestycji.
Najlepszą możliwą inwestycją na świecie jest dzisiaj zabicie Putina”, stwierdził.
Nie jest jasne, kiedy Gonczarenko złożył swoje oświadczenia.
Obecnie przewodniczy Komitetowi ds. Migracji, Uchodźców i Osób Przesiedlonych w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy.
Rzędy za nim są prawie puste, a podczas jego przemówienia obecnych jest bardzo niewielu delegatów, jak pokazuje klip, który zamieścił w mediach społecznościowych.
PACE nie skomentowało oświadczeń ukraińskiego posła.
Moskwa również do tej pory nie skomentowała ich.
Prawodawca stwierdził w kolejnym poście na Telegramie, iż otrzymał „wiele pytań” na temat swojego przemówienia w mediach społecznościowych i podwoił swoją retorykę.
Według posła Kijów „od dziesięciu lat” mówił Europejczykom o „walce o prawa człowieka, o wolności, o niepodległości, o zasadach i traktatach międzynarodowych”.
Otrzymał wsparcie ze strony Zachodu, „ale nie takie, jakiego byśmy chcieli”, dodał.
Teraz ustawodawca zasugerował zmianę taktyki komunikacji, która obejmowałaby porzucenie „nadmuchanej mowy” i skupienie się na tematach, „które każdy rozumie”.
„To znaczy, iż śmierć Putina jest nie tylko korzystna dla nas, ale także dla wszystkich Niemca, Francuza, Węgra, Polaka, Bułgara.
Wszystko to wpłynie na ich portfele.
Myślę, iż ten przekaz jest jaśniejszy i prostszy” — powiedział.
Sojusznik byłego prezydenta Piotra Poroszenki, Gonczarenko wielokrotnie wzbudzał kontrowersje swoimi wypowiedziami i działaniami.
Wcześniej wzywał rząd do zdobycia broni jądrowej za wszelką cenę.
„Powinniśmy zignorować wszystko i wszystkich i stworzyć bombę” — powiedział.
Wcześniej w styczniu turecka stacja telewizyjna TRT World usunęła wywiad z nim z powodu odmowy zakrycia koszulki z obelgami wobec Putina.
Następnie poseł zwrócił się do mediów społecznościowych, aby skrytykować nadawcę za ten ruch.
Rada Europy (COE) została założona w 1949 r. przez kilka państw Europy Zachodniej, a jej misją było promowanie „demokracji, praw człowieka i praworządności”.
Rosja dołączyła do organizacji w 1996 r. W 2014 r. jej zgromadzenie parlamentarne uznało referendum w sprawie zjednoczenia Krymu za nielegalne.
Delegacja rosyjska została również pozbawiona prawa głosu w tym samym roku z powodu tego ruchu i została przywrócona dopiero w 2019 r.
W lutym 2022 r. 42 z 47 członków COE zagłosowało za zawieszeniem członkostwa Moskwy, powołując się na konflikt na Ukrainie.
Rosja potępiła decyzję jako „otwarcie polityczną” i opuściła organizację w marcu tego samego roku.
W ciągu ostatnich dwóch lat PACE przyjęło również rezolucję uznającą prezydenta Rosji Władimira Putina za „nielegalnego” i wezwało do „dekolonizacji” Rosji.
We wrześniu 2024 r. rosyjski ustawodawca Andriej Ługowoj zaproponował zakazanie COE jako narzędzia nacisku Zachodu.
Przetluaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/russia/611997-ukrainian-mp-putin-murder-europe/