Ukryty cel spotkania Putina z Orbanem. „Przestał udawać”

news.5v.pl 2 miesięcy temu

Wypowiedzi Władimira Putina i stawiane przez niego żądania w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie, wskazują, iż nie chce się on zgodzić na nic innego niż zniszczenie ukraińskiej państwowości i tożsamości – wynika z analizy amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną.

Według ekspertów Putin wykorzystał piątkowe spotkanie z Viktorem Orbanem, by sprzeciwić się negocjacjom w sprawie zawieszenia broni, a jednocześnie wskazać jasny cel swoich działań, jakim jest „ostateczne” zakończenie wojny.

Ukraina. Putin chce „ostatecznego” zakończenia wojny?

W analizie ISW czytamy, iż rosyjski dyktator „dał wyraźnie do zrozumienia”, iż odrzuca udział Rosji w jakichkolwiek znaczących rozmowach w sprawie porozumienia, odchodząc tym samym od swojego „zwyczajowego udawanego zainteresowania negocjacjami”.

Jak przypominają eksperci, w trakcie spotkania z premierem Węgier Putin stwierdził, iż porozumienie między Rosją a Ukrainą „nie powinno skutkować tymczasowym zawieszeniem broni”, ponieważ – jak mówił – umożliwiłoby to Kijowowi przegrupowanie i dozbrojenie.

Rosyjski przywódca wielokrotnie powtarzał, iż przed rozpoczęciem jakichkolwiek negocjacji w sprawie zakończenia wojny chce zarówno zająć większość terytorium Ukrainy, jak i doprowadzić do kapitulacji ukraińskiego wojska.

Analitycy uważają, iż Putin niemal na pewno wykorzystałby kapitulację Kijowa do osiągnięcia drugiego swojego celu, jakim jest obalenie demokratycznie wybranego rządu i zastąpienie go prorosyjskim.

Viktor Orban w Rosji. Wpis Donalda Tuska

Spotkanie przywódców skomentował w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

„Czy jest ktoś, kto czuje się bezpieczniej po rozmowach Viktora Orbana z Władimirem Putinem na temat 'powojennej architektury bezpieczeństwa europejskiego’? Historia się nie powtarza, ale często się rymuje” – napisał szef polskiego rządu.

Po spotkaniu z węgierskim premierem rosyjski dyktator powiedział, iż „Ukraina odmawia kapitulacji i oddania swoich terytoriów Rosji”, ponieważ – jak twierdził Putin – wiązałoby się to z koniecznością „zniesienia stanu wojennego i przeprowadzenia wyborów”.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg mówił z kolei, iż nie ma żadnych sygnałów, by rosyjski przywódca był gotowy zrezygnować z wojny i rozpocząć negocjacje pokojowe.

Zobacz również:

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Paprocka w „Gościu Wydarzeń” o spotkaniu Dudy z Zełeńskim: Powinno do niego dojść/Polsat News/Polsat News

Idź do oryginalnego materiału