W czwartek Donald Tusk wraz z wicepremierem, szefem MON Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem oraz szefem Sztabu Generalnego WP gen. Wiesławem Kukułą w warszawskiej 1. Brygadzie Pancernej wziął udział w obchodach rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie 8 maja 1945 r.
Uroczystość rozpoczęła się od wspólnej odprawy z dowódcami wojskowymi. Premier oraz szef MON wręczyli też wyróżnienia żołnierzom zasłużonym m.in. w służbie na granicy czy podczas operacji pomocy powodzianom „Feniks”.
— Mówimy: dzień zwycięstwa, ale przecież wszyscy znamy historię i pamiętamy dramat II wojny światowej, i wiemy, iż w naszych, polskich ustach to słowo „zwycięstwo” z 1945 ma gorzki smak — zauważył Tusk. — Spotykamy się dzisiaj, w obecności ponad 2 tys. polskich żołnierzy nie po to, żeby znów z niepokojem i goryczą wspominać tamten czas. (...) Jesteśmy dzisiaj tu, by pokazać całej Polsce dzisiejszych dumnych, sprawnych, silnych zdecydowanych żołnierzy — podkreślił szef rządu.
Najliczniejsza armia w UE
Jak zaznaczył, Wojsko Polskie liczy już ponad 200 tys. żołnierzy i stało się najliczniejszą armią w UE.
— Dzisiaj najlepszym lekarstwem na narodową traumę czasów II wojny światowej jesteście wy: polskie wojsko, polscy żołnierze, oficerowie, generałowie. Wojsko już dziś najliczniejsze w Europie, wojsko coraz lepiej zorganizowane i coraz lepiej uzbrojone — zwrócił się premier do żołnierzy.
Zadeklarował, iż już za kilka lat - i mówi to z pełną odpowiedzialnością - Wojsko Polskie będzie „najsilniejszą armią w Europie”. — To jest to lekarstwo na traumę z przeszłości. (...) Przyszłość nigdy już nie będzie powtórką z tamtej historii — dodał Tusk.
— Budujemy Tarczę Wschód, ale sama ta tarcza nie wystarczyłaby, gdyby nie wy. Ponad 200 tys. polskich żołnierzy, którzy są gotowi bronić polskiej ziemi i którzy chyba już dziś są wystarczająco silni, liczni, i dobrze uzbrojeni, żeby nikt na świecie nie odważył się Polski zaatakować — powiedział premier. Podkreślił, iż słyszy dziś od najważniejszych sojuszników - Amerykanów, Francuzów, Brytyjczyków czy Niemców - iż „polska armia jest najcenniejszym europejskim ogniwem NATO”.
Tusk nawiązał też do zaplanowanego na piątek podpisania nowego polsko-francuskiego traktatu o współpracy. Jak dodał, za kilka miesięcy podobny traktat podpisany zostanie z Wielką Brytanią. — Jakże inne to są traktaty od tych gwarancji bezpieczeństwa sprzed osiemdziesięciu kilku lat — zauważył premier. Dodał, iż „nasi partnerzy, silne wielkie państwa zabiegały o podpisanie tych traktatów, bo w tych traktatach stoi jak wół, iż państwa chcą też naszych gwarancji bezpieczeństwa, iż chodzi o wzajemne gwarancje bezpieczeństwa”.
„Jesteśmy z was bardzo dumni”
Zwracając się do żołnierzy stwierdził, iż to właśnie dzięki nim Polska jest w tej chwili ceniona przez wszystkich sojusznikiem. — Każdy chce mieć was, polskich żołnierzy, po swojej stronie i nasi wrogowie coraz bardziej rozumieją, iż nie warto jest mieć was przeciwko sobie — dodał premier.
Kosiniak-Kamysz podkreślił, iż bez pokolenia żołnierzy walczących na wszystkich frontach II wojny światowej, „dzisiaj nie moglibyśmy tutaj stać”. — Dzisiaj stoimy dumni, bezpieczni, razem z najlepszą armią w Europie, najodważniejszymi żołnierzami, najlepszymi żołnierzami. Jesteśmy z was bardzo dumni — powiedział szef MON.
W jego ocenie Polska jest „lepiej przygotowana niż kiedykolwiek” i potwierdza wszystkie zobowiązania wynikające ze swoich sojuszy. Jednocześnie oświadczył, iż Polska pragnie i chce pokoju, ale pokój, jako wartość, sam z siebie się nie broni. — Siła to jest ta wartość, która jest pokojowi niezbędna i potrzebna. Ci, którzy mają siłę, mają pokój. I my ten pokój gwarantujemy naszym rodakom i naszym sojusznikom — powiedział minister obrony.
Zakończenie II wojny światowej
80 lat temu zakończyła się II wojna światowa w Europie. W kwaterze głównej gen. Dwighta D. Eisenhowera w Reims gen. Alfred Jodl w obecności przedstawicieli czterech mocarstw alianckich podpisał akt bezwarunkowej kapitulacji Niemiec.
Na jego mocy Niemcy zobowiązały się do zaprzestania działań wojennych do 8 maja 1945 r. do godz. 23.01.
Akt kapitulacji Niemiec oznaczał koniec sześcioletnich zmagań, nie oznaczał jednak uwolnienia kontynentu spod panowania autorytaryzmu. Europa Środkowa na pół wieku znalazła się pod kontrolą ZSRS.
1. Warszawska Brygada Pancerna im. Tadeusza Kościuszki to jednostka zlokalizowana w warszawskiej Wesołej. Jej podstawowym wyposażeniem są w tej chwili czołgi Leopard 2 oraz niedawno zakupione w USA czołgi Abrams. Brygada wchodzi w skład rozmieszczonej w woj. mazowieckim, lubelskim i podkarpackim 18. Dywizji Zmechanizowanej.