Upamiętnili bohaterów walczących o niepodległość naszego kraju

radiokielce.pl 17 godzin temu

Około 270 osób wzięło udział w VI Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych na trasie Staszów-Kurozwęki. Uroczystości rozpoczęły się przy kościele św. Bartłomieja, gdzie jest zbiorowa mogiła powstańców styczniowych. Spoczywa tam 6 osób, z których 4 poległy w bitwie pod Staszowem, 17 lutego 1863 roku.

Paweł Ciepiela z Grupy Rekonstrukcji Historycznych przypomniał, iż bitwa rozegrała się nad rzeka Czarną. Wygrali ją Polacy. Zginęło wówczas czterech powstańców, natomiast nie wiadomo dokładnie ilu żołnierzy poległo po przeciwnej stronie, mówi się o kilkudziesięciu zabitych i rannych Rosjanach.

Podczas uroczystości dr Dariusz Kubalski przypomniał historię powstania styczniowego, a burmistrz Staszowa Leszek Kopeć mówił o potrzebie kształtowania postaw patriotycznych.

– Kilka lat temu myśleliśmy, iż wojna nas nie dotyczy, nie może nas dotknąć, a teraz okazuje się, iż jest ona realna. Takie wydarzenia jak dzisiejsze, mają przypominać ilu ludzi zginęło, ile trzeba było poświęcenia abyśmy żyli dziś w wolnej Polsce – stwierdził burmistrz.

21.02.2025. VI Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych na trasie Staszów-Kurozwęki / Fot. Grażyna Szlęzak – Radio Kielce

W gronie piechurów było ponad 50 żołnierzy z 18 brygady artylerii z Nowej Dęby.

– Chcemy upamiętnić tych, którzy walczyli za naszą wolność. Nam żołnierzom są bliskie takie ideały – stwierdziła podporucznik Marta Korzynek.

Diana Żyła i Wiktor Rajca, uczniowie klasy mundurowej z Liceum Ogólnokształcącego im. księdza kardynała Wyszyńskiego podkreślali wagę Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych. Jak stwierdzili, biorąc w nim udział, oddają hołd bohaterom i pielęgnują pamięć o tym zrywie narodowym.

Uczestnicy marszu zatrzymali się m.in. przy pomnikach upamiętniających poległych w walkach za ojczyznę w Staszowie i w Kurozwękach, gdzie złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze. Na zakończenie, w szkole w tej miejscowości zorganizowano quiz historyczny na temat powstania styczniowego.





Idź do oryginalnego materiału