Uroczysta przysięga żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej na Rynku w Jaśle

mojejaslo.pl 3 godzin temu

Wczoraj w południe jasielski Rynek stał się miejscem wyjątkowej uroczystości – 85 ochotników 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło uroczystą przysięgę wojskową, kończąc intensywny 16-dniowy kurs podstawowy w ramach projektu „Wakacje z WOT”. Wśród żołnierzy znaleźli się przedstawiciele różnych zawodów, których połączyła jedna misja – służba Polsce i lokalnej społeczności. Zobacz FOTORELACJĘ.

Przysięga wojskowa to moment wyjątkowy. Pełen dumy, wzruszenia i poczucia odpowiedzialności. To symboliczny finał intensywnej drogi, którą ochotnicy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej właśnie przeszli. 85 ochotników z sukcesem ukończyło 16-dniowe szkolenie podstawowe w ramach 7. edycji projektu „Wakacje z WOT”. To właśnie Wasza determinacja, wytrwałość i gotowość do działania sprawiły, iż dziś z dumą i honorem możecie wypowiedzieć słowa przysięgi na wierność Ojczyźnie powiedział płk Michał Małyska, dowódca 3. Podkarpackiej Brygady OT im. płk. Łukasza Cieplińskiego.

Dodał również: –To wyjątkowy dzień dla Was, żołnierzy, ale i dla Waszych rodzin oraz całej społeczności Podkarpacia. Dziś, na tej jasielskiej ziemi, która tak wiele razy udowodniła swoją patriotyczną postawę, przysięgę na wierność Ojczyźnie składają osoby wyjątkowe: ludzie różnych zawodów, z różnym bagażem doświadczenia, których połączył jeden cel – służba Polsce.

Słowa przysięgi wybrzmiały z pełnym oddaniem – „Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić” – wzruszając zgromadzonych mieszkańców, rodziny, przedstawicieli władz i służb mundurowych. Błogosławieństwa udzielił żołnierzom kapelan ks. por. dr Marcin Krępa.

Wasze ślubowanie to nie tylko gest. To zobowiązanie wobec kraju, lokalnej społeczności i siebie samych – zaznaczył w swoim wystąpieniu szef podkarpackich „Terytorialsów”, dodając na zakończenie życzenia pomyślnej służby i wielu osiągnięć w przyszłości.

3. Podkarpacka Brygada WOT, powołana w 2014 roku, nosi imię płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” – bohatera antykomunistycznego podziemia i symbolu niezłomności. O tym, jak wielkim zaszczytem jest bycie w jej szeregach, przypomniał starszy szeregowy Marek Niziołek:Z ogromnym szacunkiem odnosimy się do dziedzictwa Armii Krajowej, której tradycje pielęgnuje nasza Brygada. Składając przysięgę w Jaśle – mieście o silnych tradycjach patriotycznych – czujemy się duchowymi spadkobiercami tych, którzy walczyli tu o wolność Polski. Szczególnie bliska jest nam postać płk. Łukasza Cieplińskiego – patrona podkarpackich „Terytorialsów”, którego niezłomna postawa, wierność przysiędze i niezachwiana wiara w niepodległą Rzeczpospolitą stanowią dla nas wzór żołnierza i obywatela.

Podczas uroczystości za wyjątkową postawę w czasie szkolenia wyróżniono sześciu żołnierzy – dwie kobiety i czterech mężczyzn – listami gratulacyjnymi.

Głos zabrał również I Wicewojewoda Podkarpacki Wiesław Buż: – Bardzo się cieszę, iż szeregi podkarpackich „Terytorialsów” zasilają kolejni żołnierze, którzy w tym dniu uroczyście podejmują osobiste zobowiązanie wobec państwa i swego narodu. Zobowiązanie, które stanie się odtąd drogowskazem, który będzie Was prowadził przez kolejne lata i wyznaczał adekwatny kierunek.

Podkreślił też wartość służby WOT w ostatnich latach: – To nasi lokalni żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej pomagali służbom cywilnym i medycznym zapanować nad pandemią koronawirusa, pomagali usuwać katastrofalne skutki klęsk żywiołowych – powodzi, nawałnic. To żołnierze z województwa podkarpackiego byli pierwszymi, którzy włączyli się w pomoc dla fali uchodźców wojennych z Ukrainy, głównie kobiet, dzieci i osób starszych. A jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie zaangażowani zostali do tworzenia punktów recepcyjnych przy granicy. Bardzo Wam dziękuję za tę ofiarność i obecność wśród nas w najważniejszych chwilach.

To zaszczyt i duma, ale też wielkie zobowiązanie

To wielki zaszczyt i duma, ale też ogromne zobowiązanie – mówiła posłanka Maria Kurowska, zwracając się do żołnierzy.Aby stać się żołnierzem, potrzeba nie tylko hartu ciała, fizycznej sprawności, ale przede wszystkim hartu ducha – by pokonywać trudności i mieć w sercu miłość do Ojczyzny. Jestem dumna, iż to właśnie ta miłość była dla Was głównym motywem do wstąpienia w szeregi podkarpackiej obrony terytorialnej.

Podkreśliła też znaczenie codziennej gotowości WOT w niesieniu pomocy mieszkańcom regionu:

Widzieliśmy już nie raz, jak Wasza obecność w trudnych chwilach okazała się nieoceniona. Jesteście zawsze blisko i zawsze gotowi, a za tę postawę w imieniu Rzeczypospolitej serdecznie Wam dziękuję.

Życzę Wam, aby Wasza służba była bezpieczna, abyście mieli siłę, zdrowie i dobre dowództwo, które poprowadzi Was drogą patriotyzmu. To droga wymagająca poświęcenia – ale warto się poświęcać dla naszej jedynej Ojczyzny, która pielęgnuje wartości: miłość Boga i bliźniego. Drodzy żołnierze, życzę Wam po staropolsku – szczęść Boże w Waszej służbie!

Nie składacie przysięgi przed dowódcą, ale przed Polską i Polakami

Słowa uznania dla żołnierzy wyraził również starosta jasielski Adam Pawluś, który przypomniał o bezinteresownej pomocy WOT w najtrudniejszych momentach, m.in. w czasie powodzi w 2020 roku:

Cieszy mnie ogromnie, iż Wojsko Polskie wybrało właśnie powiat jasielski jako miejsce tej wyjątkowej uroczystości. Dzisiejsza przysięga to symbol ogromnego zaangażowania, gotowości do służby i niesienia pomocy. Doświadczyliśmy tego na ziemi jasielskiej – wiemy, iż zawsze możemy liczyć na Waszą obecność.

Starosta podkreślił też, iż służba wojskowa to nie tylko zawód – to misja:

Niech przypomnieniem będzie dla Was myśl świętego Jana Pawła II: Służba wojskowa to nie tylko zawód, ale obowiązek, który musi być nakazem serca i sumienia. Mundur to nie tylko odzież – to symbol odpowiedzialności, a sztandar to wspólne zobowiązanie, które wypełnia się odwagą, oddaniem i miłością do Ojczyzny. Jak podkreślał Ojciec Święty, każdy z Was w swoim życiu odnajduje własne Westerplatte – pewien wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić, jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć, oraz obowiązek, o którego spełnieniu nie wolno zapomnieć.

W imieniu całej społeczności powiatu jasielskiego dziękuję Wam za to, iż wybraliście tę drogę służby i poświęcenia. Składacie dziś przysięgę nie przed jednostką, nie przed dowódcą, ale przed Polską i Polakami. To ogromny zaszczyt – i jeszcze większa odpowiedzialność.

Zwracając się do żołnierzy, dodał:

Niech Wasze sztandary niosą pamięć o wartościach: o honorze, wierze i Ojczyźnie. Niech Wasza gotowość do działania, opanowanie i miłość do wspólnoty staną się odbiciem najwyższych standardów żołnierskiej służby. Wierzę, iż Wasze zaangażowanie przyczyni się do budowy silniejszej, bezpieczniejszej i bardziej zjednoczonej Rzeczypospolitej. Życzę Wam odwagi, mądrości i niesamowitego ducha. Ku chwale Ojczyzny. Szczęść Wam Boże!

Uczestnicy wydarzenia usłyszeli także przesłanie od wicepremiera i ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza, który podkreślił, iż przysięga to dopiero początek odpowiedzialnej misji. Przypomniał, iż terytorialsi powinni czerpać siłę z historii – szczególnie z postaci patrona brygady, który poświęcił życie, walcząc o wolną Polskę.

Zwieńczeniem wydarzenia była efektowna defilada – przez jasielski Rynek przemaszerowali żołnierze WOT, kompania honorowa, młodzież ze Związku Strzeleckiego „Strzelec” oraz orkiestra dęta. To nie była tylko wojskowa uroczystość – to było święto wspólnoty i narodowej dumy.

Idź do oryginalnego materiału