Uroczyste otwarcie wystawy „Szlak Sądeckich Żołnierzy Wyklętych” w Paszynie

miastons.pl 2 godzin temu

W święto niepodległości, 11 listopada 2024 r. w Paszynie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Najwierniejsi dla Niepodległej. Szlak Sądeckich Żołnierzy Wyklętych”. Wydarzenie, które przyciągnęło licznych uczestników, rozpoczęło się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, odprawioną przez księdza proboszcza Krzysztofa Smorońskiego w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Wśród zgromadzonych znaleźli się m.in. przedstawiciele władz samorządowych (radni gminy Chełmiec Rafał Kmak, Józef Ogorzałek, Wojciech Skrzypiec) instytucji kultury, Ochotniczej Straży Pożarnej, harcerzy oraz lokalnej społeczności.

Hołd dla bohaterów i otwarcie wystawy
Po Mszy Świętej delegacje złożyły kwiaty i znicze pod Pomnikiem Poległych przy cmentarzu parafialnym. Następnie uczestnicy udali się do Sali im. Sądeckich Żołnierzy Wyklętych, gdzie odbyło się oficjalne otwarcie wystawy. Gości przywitał Kamil Olesiński, prezes Stowarzyszenia Żandarmeria, a Krzysztof Ligęza omówił założenia projektu, podkreślając znaczenie upamiętnienia historii Polskiego Państwa Podziemnego i działalności antykomunistycznej w regionie.

Przewodnikiem po wystawie był druh Michał Prusek, który zaprezentował eksponaty związane z działalnością Żołnierzy Wyklętych, w tym repliki broni, odznaczenia, elementy umundurowania oraz archiwalia. Ekspozycja, wsparta finansowo przez Biuro „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”, prezentuje mapę szlaku oraz historie wybranych oddziałów podziemia antykomunistycznego.

Projekt o szerokim zasięgu
W ramach projektu wyznaczono i oznakowano nowe trasy Szlaku Sądeckich Żołnierzy Wyklętych, zamontowano tablice edukacyjne oraz zorganizowano spotkania edukacyjne i grę terenową z elementami rekonstrukcji historycznej. Dzięki współpracy z sądeckimi szkołami młodzież zaangażowała się w przygotowanie materiałów edukacyjnych, co pozwoliło na głębsze zrozumienie lokalnej historii.

Wystawa dostępna dla wszystkich
Ekspozycja w Muzeum Sztuki Ludowej w Paszynie jest otwarta i bezpłatna. Towarzyszy jej katalog pełniący rolę przewodnika po szlaku. Stowarzyszenie Żandarmeria serdecznie dziękuje proboszczowi Krzysztofowi Smorońskiemu za wsparcie w realizacji projektu.

Zapraszamy do odwiedzenia wystawy i odkrywania historii Sądeckich Żołnierzy Wyklętych!

Fot. Dh Małgorzata Dziedzina oraz Krzysztof Ligęza
Źródło: www.stowarzyszeniezandarmeria.pl
Idź do oryginalnego materiału