21 maja 2025 roku w Sali Kolumnowej Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody im. Iwana Wyhowskiego, którą otrzymał historyk Andrii Rukkas.
Uroczystość otworzył dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego Jan Malicki. Po przywitaniu gości przybyłych na ceremonię sekretarz kapituły przybliżył zgromadzonym ideę pomysłodawców ustanowienia Nagrody, postać Iwana Wyhowskiego oraz podkreślił korzyści płynące z pobytu naukowego ukraińskich badaczy w Polsce. Następnie list Prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał Pan Michał Wołłejko z Kancelarii Prezydenta.
W trakcie wydarzenia odbyła się również debata pod tytułem “Czy Polacy i Ukraińcy potrzebują wspólnego polsko-ukraińskiego podręcznika do historii?“, w której udział wzięli historycy: Igor Kąkolewski, Olga Morozowa oraz Tomasz Stryjek. Wszyscy paneliści twierdząco odpowiedzieli na pytanie zadane przez organizatorów. Profesor Kąkolewski zauważył, iż podręcznik jest pożądany ze względu na napływ młodzieży ukraińskiej do Polski po agresji rosyjskiej i wybuchu pełnoskalowej wojny, potrzebę rozumienia przez obie strony wspólnego dziedzictwa oraz rzetelnej wiedzy na temat tego, co nas łączy, a co dzieli, jak również przez wzgląd na rosyjską dezinformację w sferze nauki. Olga Morozowa podkreśliła konieczność ukazania polskiej i ukraińskiej perspektywy i wskazała na możliwość czerpania z doświadczeń niemiecko-francuskich, zaś Tomasz Stryjek uwypuklił znaczenie przebiegu procesu przygotowań podręcznika. Jego zdaniem, publiczna i akademicka dyskusja nad zawartością materiału byłaby ożywcza dla polsko-ukraińskiego dialogu, “który znajduje się w impasie”.
Po debacie sekretarz oraz członkowie Kapituły wręczyli dyplomy laureatowi Nagrody im. Iwana Wyhowskiego Andrijowi Rukkasowi oraz stażystom: Mykhailo Broshkovowi z Odessy, Katerynie Hlodii z Równego, Vitaliiowi Ivanovowi z Sum, Olegowi Kucherowi z Kamieńca Podolskiego, Lidii Lazurko z Drohobycza, Ruslanie Martseniuk ze Zbaraża, Dianie Shelenko z Iwano-Frankiwska, Olhy Stefanyshyn ze Lwowa, Natalii Svynarenko z Charkowa oraz Alinie Yakumchuk z Równego.
Na zakończenie wykonane zostało wspólne zdjęcie laureatów i członków Kapituły, po którym nastąpiła część nieoficjalna wydarzenia.
Partnerem medialnym wydarzenia było Polskie Radio dla Zagranicy.