12 lipca 2025 roku w Domostawie na Podkarpaciu odbyły się podniosłe obchody upamiętniające ofiary ludobójstwa na Wołyniu. Wydarzenie, zorganizowane przez lokalną społeczność i stowarzyszenia patriotyczne, zgromadziło patriotów z całego kraju, którzy przybyli, by oddać hołd Polakom zamordowanym w latach 1943–1945 przez nacjonalistów ukraińskich na Wołyniu i Kresach Wschodnich. Niestety, temat pomnika „Rzeż Wołyńska” oraz same uroczystości zostały przemilczane przez ogólnopolskie media, co budzi rozczarowanie wśród uczestników i organizatorów.
Całość obchodów, włącznie z Mszą Świętą, odbyła się przy pomniku „Rzeż Wołyńska”. Nabożeństwo, celebrowane przez ks. Antoniego Moskala, przyciągnęło licznych mieszkańców, przedstawicieli władz lokalnych oraz gości z różnych regionów Polski. W homilii ks. Moskal podkreślił wagę pielęgnowania pamięci historycznej oraz potrzebę mówienia prawdy o tragicznych wydarzeniach, mimo ich marginalizacji w debacie publicznej.












Przy pomniku złożono wieńce i zapalono znicze. W przemówieniach przedstawicieli organizatorów i zaproszonych gości zwrócono uwagę na konieczność upamiętnienia ofiar oraz edukacji młodego pokolenia w duchu prawdy historycznej. Podkreślono również znaczenie dialogu polsko-ukraińskiego, który powinien opierać się na szacunku dla pamięci pomordowanych. Uczestnicy wyrazili żal, iż temat ludobójstwa na Wołyniu oraz istnienie pomnika w Domostawie pozostają nieobecne w przekazie ogólnopolskich mediów, co utrudnia budowanie szerokiej świadomości o tych wydarzeniach.
Obchody w Domostawie, mimo braku zainteresowania ogólnopolskich mediów, stały się wyrazem jedności i patriotyzmu. Zgromadzeni patrioci z całego kraju pokazali, iż pamięć o ofiarach Wołynia pozostaje żywa, a pomnik „Rzeż Wołyńska” jest ważnym symbolem prawdy i hołdu dla pomordowanych.