USA udzielają Polsce kolejnej pożyczki w wysokości 2 mld dolarów na zakup amerykańskiej broni (wyłącznie)

oen.pl 2 miesięcy temu


Globalnie, Pentagon

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzeziński i wicepremier Polski, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz trzymają podpisany list akceptacyjny dla Zintegrowanego Systemu Dowodzenia Obroną Powietrzną i Przeciwrakietową (IBCS) 29 lutego w Warszawie. (Zdjęcie US Army autorstwa sierż. Yesenii Cadavid).

WASZYNGTON — Stany Zjednoczone udzieliły Polsce nowej pożyczki w wysokości 2 miliardów dolarów, która ma pomóc jej w zakupie amerykańskiej broni, dowiedział się Breaking Defense.

Jest to już druga tego typu pożyczka udzielona sojusznikowi z NATO w ostatnim roku kalendarzowym — co, jak powiedział urzędnik Departamentu Stanu, jest dowodem na to, jak bardzo Polska angażuje się w umacnianie swojej obronności.

„To imponujące, iż nie minął choćby rok, a oni już… [Poland] „Wycofują się dość szybko” – powiedział urzędnik serwisowi Breaking Defense na temat tła wydarzeń.

„Jesteśmy zadowoleni z procesu. Uważamy, iż jest to sukces. Cieszymy się, iż udało im się gwałtownie ruszyć — nie tylko pomaga to NATO, ale także amerykańskiemu przemysłowi obronnemu, amerykańskiej gospodarce. Więc zdecydowanie jesteśmy zadowoleni z procesu”.

Pieniądze są przyznawane za pośrednictwem programu Foreign Military Financing (FMF), który stanowi, iż dolary muszą być wydane na broń wyprodukowaną w USA. Jednak w przeciwieństwie do tradycyjnych dolarów FMF, które działają jako dotacje przekazywane narodom w celu sfinansowania zakupów, ta pożyczka wiąże się z odsetkami, które będą musiały zostać zwrócone rządowi USA. Waszyngton wyłożył 60 milionów dolarów na pokrycie opłat i zagwarantowanie pożyczki.

Choć urzędnik odmówił podania szczegółów dotyczących sposobu rozdysponowania pierwszej pożyczki, powiedział, iż pieniądze zostały wydane lub przeznaczone na zakupy. Powiedzieli jednak, iż mniej więcej połowa tej kwoty jest przeznaczona na zakup, ogłoszony pod koniec maja, czterech radarowych systemów wczesnego ostrzegania opartych na aerostacie.

Urzędnik dodał, iż nie spodziewa się ujawnienia szczegółów na temat tego, jak Polska wykorzysta nową pożyczkę podczas szczytu NATO w tym tygodniu, ale stwierdził, iż Warszawa „ma listę rzeczy, które chce osiągnąć” dzięki tej pożyczce i iż ogłoszenia w tej sprawie powinny zostać niedługo ogłoszone.

W oświadczeniu Departament Stanu podkreślił wkład Warszawy w amerykańskie interesy bezpieczeństwa, zauważając, iż „Polska jest liderem w NATO, w tej chwili wydaje cztery procent PKB na obronę, najwięcej w Sojuszu. Polska gości tysiące sił USA i sojuszniczych, w tym Dowództwo Korpusu USA V (Forward) w Poznaniu”.

Struktura FMF oparta na pożyczkach jest nowością, przynajmniej w ostatnich dekadach, i daje elastyczność międzyagencjom w zakresie pozyskiwania finansowania FMF dla zagranicznych sojuszników bez konieczności czekania na proces przyznawania środków. Kongres niedawno przedłużył uprawnienia do udzielania tego rodzaju pożyczek do końca roku fiskalnego 2025, co rodzi oczywiste pytanie: czy inne kraje otrzymają podobne pożyczki w przyszłości?

„Przyglądamy się temu i są inne kraje, które pozostają konkurencyjne” – powiedział urzędnik. „Powodem, dla którego widzisz Polskę, jest oczywiście sytuacja związana z trwającą wojną na Ukrainie. Są gotowi się wycofać, a ich rząd jest w pewien sposób zorganizowany [where] priorytetowo traktują wydatki na obronę.

„Więc prowadzimy rozmowy z wieloma krajami, ale oczywiście istnieją biurokratyczne procesy przenoszenia rzeczy. Polska jest dla nas teraz w pewnym sensie czubkiem włóczni w tej sprawie”.

Zapytany o trzecią pożyczkę, urzędnik nie wykluczył żadnej możliwości, mówiąc, iż istnieje stały kontakt z Warszawą i iż Polska „pozostaje konkurencyjna” w kontekście przyszłych pożyczek.

Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. Polska wydaje ogromne sumy na inwestycje obronne. Warszawa ogłosiła plany zakupu czołgów Abrams, śmigłowców Apache i Black Hawk oraz wyrzutni rakiet HIMARS ze Stanów Zjednoczonych i zabiegała o kolejne baterie Patriot. Zgodziła się już na zakup myśliwca F-35 Joint Strike Fighter przed rozpoczęciem konfliktu.

Poza Stanami Zjednoczonymi, Polska zainwestowała znaczne środki w południowokoreańskie czołgi K2, wyrzutnie rakiet Chunmoo, samobieżne haubice K9 oraz samoloty bojowe FA-50 i co najmniej dwa szwedzkie samoloty wczesnego ostrzegania.


Źródło

Idź do oryginalnego materiału