W Chrobrzu biegali, aby upamiętnić żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego

radiokielce.pl 1 rok temu
Zdjęcie: 05.03.2023. Chroberz. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym / Fot. Marta Gajda-Kruk - Radio Kielce


Około 50 osób wzięło udział w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowanym w Chrobrzu w gminie Złota. Zarówno start, jak i meta tegorocznego biegu znajdowały się przed Pałacem Wielopolskich… nieprzypadkowo – mówi Anna Lach, dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Bolesława Chrobrego, organizator wydarzenia.

– W pałacu mieści się nasza szkolna Izba Pamięci Narodowej. Uważamy więc, iż jest to najlepsze miejsce, by uczcić pamięć o żołnierzach wyklętych – zaznaczyła.

W wydarzeniu udział wzięli m.in. przedstawiciele Okręgowego Ośrodka Wychowawczego w Gackach oraz młodzież szkolna.

Uczestnicy podkreślali, iż bieg ku pamięci żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego to bardzo interesująca inicjatywa i dobre połączenie imprezy sportowej z wydarzeniem patriotycznym.

– Chcemy propagować zdrowy tryb życia, promować formę biegu jako sposobu na spędzenie wolnego czasu i aby zachować pamięć o naszych przodkach, którzy walczyli i ginęli za nas. Należy się im szacunek – zaznaczali.

W biegu udział wziął także poseł Michał Cieślak. Podkreślał, iż pamięć o żołnierzach niezłomnych jest niezwykle ważna.

– Oddali swoje zdrowie i życie za wolność Ojczyzny, za jej niepodległość, walcząc z okupantem, walcząc z Rosją sowiecką. Pamiętajmy o nich i jak najczęściej powinniśmy wszyscy uczestniczyć w tego typu wydarzeniach – zaznaczył.

Na starcie stanęła także Monika Słowik, prezes Stadniny Koni w Michałowie. Zaznaczyła, iż tego typu imprezy patriotyczno-sportowe to dla niej odskocznia od codziennych obowiązków i relaks dla umysłu.

– Każdy z nas próbuje biegać samodzielnie, bo pozwala to na utrzymanie dobrego stanu zdrowia, czy ze względu na dietę. Natomiast ja uważam, iż bieganie grupowe jest fantastyczne dlatego, iż jedni drugim pomagają, zawiązuje się taka więź – mówi.

Pierwsze 40 osób otrzymało i okolicznościowe kubki. Z kolei medale i koszulki otrzymały trzy osoby, które najwcześniej dobiegły do mety.

Wydarzenie zakończyło się wspólnym poczęstunkiem.

Na imprezie obecni byli przedstawiciele Wojskowego Centrum Rekrutacji w Busku-Zdroju, pielęgniarka szkolna, która prowadziła uczestnikom pomiar ciśnienia krwi.

Idź do oryginalnego materiału