Polska pamięta i będzie pamiętać o swoich bohaterach – zapewnił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podczas uroczystego capstrzyku w przeddzień Dnia Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa. Szef MON-u zapowiedział także zmiany w przepisach prawnych na rzecz weteranów oraz rodzin żołnierzy poległych.
W piątek w Warszawie rozpoczęły się uroczystości z okazji przypadającego 21 grudnia Dnia Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa. Z tej okazji na Skwerze Pamięci przed Centrum Weterana odbył się uroczysty capstrzyk, w którym uczestniczyli przedstawiciele Wojska Polskiego, organizacji pozarządowych oraz najbliżsi poległych. Wystawiony został posterunek honorowy, a na skwerze zapalono znicze.
Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz przypomniał, iż od lat 50. ubiegłego wieku 123 osoby oddały życie za ojczyznę. – Oddajemy im dziś honor i cześć – podkreślił. Jak mówił, za każdym nazwiskiem na Ścianie Pamięci stoi historia życia, oddania ojczyźnie i bohaterskiej śmierci. – Niezależnie od tego, ile lat upłynie, pamięć o nich będzie trwać, bo Polska pamięta i będzie pamiętać o swoich bohaterach – dodał.
REKLAMA
Szef resortu ON podziękował Centrum Weterana za opiekę nad rodzinami poległych i integrację środowiska. Zapowiedział także, iż instytucja obejmie opieką także żołnierzy, którzy zostali ranni służąc na polsko- białoruskiej granicy. Wspomniał także o planach nowelizacji ustawy o weteranach, która ma zapewnić weteranom poszkodowanym odszkodowania. – Po konsultacjach społecznych przyjęliśmy rozwiązanie, iż za każdy procent uszczerbku za zdrowiu będzie wypłacane odszkodowanie – poinformował minister. Zmianie mają ulec także zapisy ustawy o obronie ojczyzny – znacznie wyższe mają być odszkodowania wypłacane rodzinom żołnierzy poległych na służbie.
Władysław Kosiniak-Kamysz odznaczył srebrnymi medalami za zasługi dla obronności kraju rodziców poległych żołnierzy. Wyróżnienia odebrali przedstawiciele rodzin: sierż. Piotra Mikułowskiego, kpr. Szymona Graczyka, st. kpr. Michała Kołka, kpr. Piotra Marciniaka. Minister zapowiedział także, iż przez cały czas będzie w ten sposób honorował rodziców poległych żołnierzy, gdyż ich dzieci oddały życie za Polskę. – Dziękuję za to, co robicie, tworząc wielką wojskową rodzinę – powiedział.
Dyrektor Centrum Weterana ppłk Katarzyna Rzadkowska przypomniała, iż od 3 lat uroczysty capstrzyk odbywa się na Skwerze Pamięci, gdzie znajdują się także tablice z nazwiskami poległych na misjach żołnierzy. – To nazwiska bohaterów współczesnych czasów – podkreśliła. Zostały one wyczytane podczas uroczystości, a podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej wnieśli na skwer lampiony ze zdjęciami poległych. Ppłk Rzadkowska podziękowała także rodzinom za udział w capstrzyku.
Uroczystości upamiętniające poległych na misjach odbędą się także jutro. Rano w Katedrze Polowej Wojska Polskiego zostanie odprawiona msza w ich intencji, następnie w Centrum Weterana odbędzie się Apel Poległych.
Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa jest obchodzony 21 grudnia w rocznicę najtragiczniejszego wydarzenia w historii polskich misji wojskowych. Tego dnia 2011 roku w Afganistanie w wyniku wybuchu miny pułapki zginęło pięciu żołnierzy 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej: mł. chor. Piotr Ciesielski, st. sierż. Marcin Szczurowski, sierż. Łukasz Krawiec, sierż. Marek Tomala i sierż. Krystian Banach.
Od lat 50. ubiegłego wieku w misjach i operacjach poza granicami państwa służyło około 130 tys. żołnierzy i pracowników wojska. 123 z nich nie wróciło do domu.