W Kielcach znów powstała Tarcza Legionowa

radiokielce.pl 1 rok temu
Zdjęcie: 24.02.2023. Kielce. OMPIO. Akcja pod hasłem „Polakom z Podola” / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce


W Kielcach po 107 latach znów powstała symboliczna Tarcza Legionowa. 3 marca zostaną do niej przybite pamiątkowe gwoździe.

Wydarzenie odbędzie się w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach. Dyrektor Marek Maciągowski wyjaśnia, iż to nawiązanie do zwyczaju sprzed ponad 100 lat.

– Tarcze Legionowe były wykonane z drewna, czy z innych z materiałów, które były dostępne w roku 1915 i w 1916. To były takie symboliczne tarcze, do których przybijano gwoździe pamiątkowe, a dochód z ich sprzedaży był przeznaczany na pomoc dla legionistów, sierot i wdów po legionistach, albo dla żołnierzy walczących na froncie wschodnim – wyjaśnia.

Marek Maciągowski przypomina, iż w styczniu 1916 roku taka tarcza powstała także w Kielcach.

– Ponad 563 mieszkańców Kielc wykupiło na cele legionowe pamiątkowe gwoździe, a cały dochód przeznaczono dla wdów i sierot po legionistach. Chcemy przypomnieć inicjatywę kieleckiej Tarczy Legionowej. Na podstawie rysunku, który zachował się na zaproszeniu z 1916 roku, znajdującym się w kieleckim Archiwum Państwowym, Michał Daranowski odtworzył ją według oryginalnego wzoru i rozmiarów. Mamy ją już u siebie, zamówiliśmy gwoździe pamiątkowe i chcemy zorganizować uroczyste ich wbijanie – zapowiada.

Marek Maciągowski podkreśla, iż uroczystość ma dwojaki cel.

– Po pierwsze przypomnienie wielkiej ofiarności biednego społeczeństwa polskiego z 1916 roku, które mobilizowało się po to, żeby dorzucić swój grosz na pomoc Legionistom. Ale chcemy też wspomóc tych, którzy w tej chwili tam, na froncie wschodnim, na Ukrainie są poszkodowani przez wojnę. Naszą uroczystość zatytułowaliśmy „Polakom z Podola”. Pieniądze, które nam się uda zebrać, zostaną przekazane środowiskom polskim na Podolu – wyjaśnia.

Pieniądze będzie można wrzucić do puszek. Natomiast osoby, które chcą wbić symboliczny gwóźdź, powinny się kontaktować z OMPIO.

Idź do oryginalnego materiału