Emocje po gali wręczenia Buzdyganów, nagród „Polski Zbrojnej”, powoli opadają. I choć przyznanie statuetek kolejnym wyjątkowym osobom jest głównym tematem kwietniowego magazynu, to zachęcam, by w „Polskę Zbrojną” wczytać się uważnie. Przynosimy Wam bowiem kolejną porcję ciekawych i wartościowych tekstów!
Kwietniowy numer miesięcznika otwiera cykl materiałów o naszych buzdyganowcach. Jesteśmy dumni, iż grono laureatów tej prestiżowej nagrody powiększyło się o kolejne nietuzinkowe osoby. Do rodziny laureatów dołączyli: por. Grzegorz Galant, kmdr por. Dorota Humecka-Lichosik, ppłk dr Bartosz Klepczyński, gen. dyw. Arkadiusz Szkutnik, płk pil. Krzysztof Zwoliński, 8 Krakowska Baza Lotnictwa Transportowego oraz st. chor. rez. Paweł „Domel” Domański.
W najnowszym wydaniu „Polski Zbrojnej” na uwagę zasługuje m.in. materiał dotyczący operacji „Baltic Sentry”. Okręty NATO, których celem jest monitorowanie kluczowych dla żeglugi szlaków oraz infrastruktury krytycznej, coraz wyraźniej zaznaczają swoją obecność także na polskich akwenach. Nasz dziennikarz relacjonuje dla Was służbę załóg sojuszniczych jednostek SNMCMG1 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1), które w marcu zawinęły do Świnoujścia.
REKLAMA
Ale podglądamy nie tylko sojuszników. Zespół reporterski „Polski Zbrojnej” gościł także u żołnierzy ze Zgrupowania Zadaniowego „Podlasie”, którzy chronią polsko-białoruską granicę. W materiale przeczytacie więc o patrolach na „pasku”, czyli wzdłuż granicznej zapory oraz logistycznym zapleczu całej operacji.
W numerze nie brakuje też wątków „specjalnych”. Przeczytacie m.in. wywiad z byłym operatorem Jednostki Wojskowej GROM, a w tej chwili pełnomocnikiem ministra obrony do spraw warunków służby, Pawłem Mateńczukiem „Navalem”. Tematem rozmowy były m.in. zmiany w przepisach dotyczące chociażby zgody na noszenie zarostu przez żołnierzy, tatuaży czy wojskowych butów, a także planowane zmiany w zakresie oceniania i opiniowania służbowego. W kwietniowej „PeZetce” przeczytacie też o kursie „Śnieżyca”, który z roku na rok przyciąga szersze grono entuzjastów ekstremalnych wyzwań i wojsk specjalnych oraz o preselekcji, jaką zorganizowała Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca.
Mocną stroną czwartego numeru magazynu są też działy „Strategie” i „Historia”. Ten pierwszy otwiera tekst dotyczący metali ziem rzadkich. Temat istotny i elektryzujący światową opinię publiczną, zwłaszcza w kontekście rozmów związanych z perspektywami zakończenia wojny w Ukrainie.
Silny ładunek emocjonalny przynoszą teksty historyczne. Przeczytacie Państwo m.in. o polskich żołnierzach, którzy we wrześniu 1939 roku znaleźli się w sowieckiej niewoli. O ich życiu w obozach i oczekiwaniu na powrót do bliskich świadczą zapiski i notatki wydobyte z dołów śmierci. Na łamach miesięcznika prezentujemy też wywiad z Józefem Mierkowskim, jednym z ostatnich kościuszkowców, którzy od Lenino przeszli aż do Berlina. Pan Józef 17 kwietnia skończyłby 106 lat, niestety kilka miesięcy temu odszedł na wieczną wartę.
Zachęcam do lektury.
Magdalena Kowalska-Sendek
, p.o. redaktor naczelna miesięcznika „Polska Zbrojna”