W razie ataku Skarżysko najbardziej zagrożonym miastem regionu

radiokielce.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: 24.04.2025. Skarżysko-Kamienna. Spotkanie służb miejskich z gen. Waldemarem Skrzypczakiem / Fot. UM Skarżysko


Skarżysko-Kamienna znajduje się w gronie miejsc szczególnie narażonych na różnego rodzaju zagrożenia, głównie ze względu na swoje położenie i obecność ważnych obiektów, takich jak zakłady MESKO czy węzeł kolejowy.

Jak je chronić w przypadku agresji zbrojnej – o tym ze służbami miejskimi w Skarżysku rozmawiał generał broni w stanie spoczynku Waldemar Skrzypczak – były dowódca Wojsk Lądowych.

– Wydaje się, iż w obliczu tego, co niesie za sobą wojna na Ukrainie i co może nam do Polski przynieść, trzeba zmienić pewne poglądy na wiele kwestii wynikających z naszych możliwości, a te są dość ograniczone. Nie mamy takiego potencjału w kraju, by stawić czoła wszystkim zadaniom, jakie mogą stanąć przed samorządowcami – podkreślał podczas spotkania Waldemar Skrzypczak.

24.04.2025. Skarżysko-Kamienna. Spotkanie służb miejskich z gen. Waldemarem Skrzypczakiem / Fot. UM Skarżysko

Skarżysko jest jednym najbardziej narażonych na atak miast w województwie świętokrzyskim.

– MESKO jest pierwszym punktem rażenia, to ze względu na produkcję broni. Wiadomo, iż w tabeli celów są na pierwszej stronie. Pytanie, czy zakład jest przygotowany do ewakuacji i produkcji w miejscach zapasowych. o ile dojdzie do ataku, to zniszczenia obejmą dużą część miasta, a więc ludność trzeba będzie ewakuować, czyli mówiąc po wojskowemu rozśrodkować. Tu miasto będzie potrzebowało wsparcia ze strony wojewody np. poprzez oddelegowanie koparek i ludzi, którzy mają pomóc po ataku – tłumaczył.

Jak podkreślał Waldemar Skrzypczak podczas spotkania, do wojny może nie dojść, jednak musimy być do niej przygotowani.

– Ćwiczenia służą temu, aby zbierać doświadczenie. Dobre i złe. Należy ćwiczyć do bólu. Aż wszyscy opanują do perfekcji to co trzeba i będą wiedzieć za co odpowiadają – dodał.

Prezydent Arkadiusz Bogucki podkreślał, że, to nie ostatnie spotkanie w kontekście ulepszenia działań służb szybkiego reagowania w mieście.


Idź do oryginalnego materiału