Służba wojskowa jest wymagająca, ale wiążą się z nią także zalety. jeżeli zdecydujemy się na karierę żołnierza zawodowego, będziemy mogli przejść na emeryturę znacznie wcześniej, bo już w wieku 55 lat (zakładając, iż mamy na koncie 25 lat służby i rozpoczęliśmy ją po 2012 roku). Atrakcyjną perspektywą jest też specjalne świadczenie pieniężne wypłacane już po odejściu z wojska. Komu dokładnie ono przysługuje?
REKLAMA
Zobacz wideo Średnia wieku w polskiej armii to 35 lat i 11 miesięcy
Czy po odejściu z wojska dostaje się pieniądze? "Dwunastka" dla żołnierzy to imponujący zastrzyk gotówki
Świadczenie pieniężne należne po odejściu z wojska, znane również jako "12-stka", przysługuje dokładnie przez okres jednego roku. Jak wyjaśnia Wojskowe Biuro Emerytalne w Krakowie, kwestię tę reguluje art. 459. i 460. ustawy z dnia 11 marca 2022 roku o obronie Ojczyzny (Dz. U. z 2022 r. poz. 655). Prawo do świadczenia zyskują żołnierze zawodowi zwolnieni ze służby wojskowej, którzy pełnili nieprzerwanie zawodową służbę wojskową przez co najmniej 15 lat, do którego dolicza się okres służby w formacjach. Oprócz tego wymagane jest pełnienie zawodowej służby wojskowej przez okres co najmniej 10 lat. Do służby zawodowej nie zalicza się zasadniczej służby wojskowej, służby kandydackiej i nadterminowej.
Świadczenie pieniężne jest wypłacane przez wojskowy organ emerytalny w wysokości uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym należnego w ostatnim dniu pełnienia służby. Możemy przy tym zdecydować się na wypłatę jednorazową z góry za cały rok lub w okresach miesięcznych. Należy przy tym podkreślić, iż według art. 460. ust. 3. przytoczonej ustawy żołnierz nie może pobierać jednocześnie omawianego świadczenia i emerytury. Oznacza to, iż ta druga zostanie zawieszona na 12 miesięcy. Ponadto, by otrzymać roczną pensję, należy podjąć dodatkowe kroki.
Świadczenie pieniężne należne przez okres jednego roku po zwolnieniu ze służby wojskowej wymaga złożenia wniosku. Pamiętaj o tych dokumentach
Świadczenie pieniężne po zwolnieniu ze służby wojskowej jest przyznawane na pisemny wniosek żołnierza zawodowego, do którego musimy dodać "Zaświadczenie o wysokości uposażenia i innych należności pieniężnych żołnierzy zawodowych do celów ewidencyjno-finansowych oraz zaopatrzenia emerytalno-rentowego’" z jednostki wojskowej. Następnie Wojskowe Biuro Emerytalne dokona weryfikacji dostarczonych dokumentów. jeżeli świadczenie zostanie nam przyznane, pieniądze trafią do nas w pierwszym dniu roboczym miesiąca, za który przysługują. W przypadku wypłaty jednorazowej, wypłata nastąpi w ciągu 30 dni od dnia złożenia wniosku.
Zobacz też: Druga emerytura w każdym miesiącu. Dodatek do emerytury poszedł w górę
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.