Warszawa przejęła „szpiegowo” od państwa

news.5v.pl 4 godzin temu

Budynki przy ul. Sobieskiego – tzw. szpiegowo, w których mieszkali pracownicy ambasady ZSRR, a później Federacji Rosyjskiej, Skarb Państwa przekazał Warszawie – poinformowali prezydent stolicy Rafał Trzaskowski i wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski. W zamian miasto udostępni 40 mieszkań dla policjantów.

Mamy w końcu przełom – porozumienie z wojewodą. Miasto stołeczne Warszawa przejmuje „szpiegowo”

— powiedział prezydent Warszawy. Dodał, iż budynki są zdewastowane, a ich dokumentację zabrali Rosjanie.

Trzeba było wykonać dokładne analizy, żeby przygotować się do tego co dalej

— dodał. Podkreślił, iż budynek zostanie gruntownie wyremontowany i będzie służył warszawiakom.

Porozumienie z wojewodą zakłada przekazanie miastu budynków, a w zamian za to magistrat udostępni w innych dzielnicach 40 mieszkań dla policjantów. Szacunkowy koszt inwestycji to 100 mln zł. Miasto będzie chciało pozyskać część pieniędzy z KPO i BGK.

Bardzo się cieszę, iż zamiast zbrodniczemu reżimowi Putina, budynek będzie służył warszawiakom. Bo jest to w pewnym sensie symbol

— zaznaczył Trzaskowski

Wojewoda mazowiecki przypomniał, iż w ubiegłym roku przekazano inny budynek odebrany Rosji – szkołę przy ulicy Kieleckiej. Zaznaczył, iż cieszy się z tegorocznego porozumienia, gdyż dzięki temu do policji trafią mieszkania, niekoniecznie w tym budynku.

Domykany pewien etap, a jednocześnie zmierzamy w stronę zwiększenia bezpieczeństwa, przekazując część mieszkań policjantom

— dodał.

Miasto ma w planach wyburzenie dwóch frontowych budynków „szpiegowa”, a w ich miejsce wybudowane zostaną dwa nowe o kilku kondygnacjach. Natomiast główny blok będzie remontowany. W ciągu najbliższych tygodni ma zostać podany harmonogram prac.

Jeśli chodzi o budynek przy ulicy Kieleckiej, prezydent Warszawy przekazał, iż po wykonaniu analiz okazało się, iż koszt remontu będzie wyższy niż zakładano. Potwierdził, iż w budynku będzie szkoła specjalna im. Ireny Sendlerowej.

Miasto przejęło „szpiegowo” w marcu 2023 roku. W budynku przy ulicy Sobieskiego 100, w którym w czasach PRL mieszkali pracownicy rosyjskiej ambasady jest ponad 100 mieszkań. Wiele lat temu budynek został opuszczony. Przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych i stołecznego ratusza podejmowali szereg prób uregulowania stanu prawnego nieruchomości na rzecz Federacji Rosyjskiej w Polsce i odpowiednio w Rosji na rzecz Polski.

Cały kompleks ma przeszło 7 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Mieszkali w nim pracownicy ambasady i przedstawicielstwa handlowego. Miał też dodatkowe funkcje. W budynkach od strony ulicy był klub rozrywkowy oraz hala do koszykówki. Budynek położony jest na działce Skarbu Państwa, ale administruje nim miasto.

W styczniu 2023 roku miasto przejęło od Rosji budynek szkoły przy ulicy Kieleckiej. W kwietniu 2024 r. darowizną został przekazany miastu przez Skarb Państwa. Kiedyś w tym budynku uczyły się dzieci sowieckich dyplomatów.

W Warszawie są jeszcze cztery nieruchomości zajmowane przez Federację Rosyjską. Przy ul. Belwederskiej 49 mieści się siedziba Ambasady Federacji Rosyjskiej. To nieruchomość w użytkowaniu wieczystym FR i jest własnością Skarbu Państwa.

Kolejną nieruchomością jest budynek mieszkalny pracowników ambasady FR przy ul. Bobrowieckiej 2B. W sprawie tej nieruchomości, jak przekazał ratusz, toczy się postępowanie sądowe o jej wydanie. To własność Skarbu Państwa. Na działce stoi popadający w coraz większą ruinę sześciokondygnacyjny blok.

Jest też nieruchomość przy ulicy Belwederskiej 25, gdzie mieści się wydział Konsularny Ambasady FR. Jest to własność Skarbu Państwa. W budynku mieści się też Dom Rosyjski w Warszawie – instytucja promocji kultury rosyjskiej.

Ostatnią nieruchomością jest budynek mieszkalny pracowników ambasady FR przy ul. Beethovena 3. Nieruchomość jest własnością Warszawy.

tkwl/PAP

CZYTAJ TAKŻE:

Kłamstwo! Trzaskowski o wulgaryzmach: „Jak słyszę takie hasła, natychmiast reaguję”. Przypomniano jego wiec z 2020 r.

Mieszkania dla Rosjan w Warszawie. Ambasada FR zajmuje w tej chwili w stolicy cztery nieruchomości, niektóre to ruina

Idź do oryginalnego materiału