Wieluń: uczcili Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej (zdjęcia)

radiozw.com.pl 5 godzin temu

W piątek, w Wieluniu uczczono Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. U ojców franciszkanów odbyła się msza święta, a po niej przybyłe delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Sybiraków.

11 lipca 1943 roku miała miejsce tak zwana „Krwawa niedziela”. „Krwawa niedziela” jako podsumowanie relacji polsko-ukraińskich nie tylko na Wołyniu, ale w całej wschodniej Małopolsce, w województwie lwowski, tarnopolskim, stanisławowski, czyli cała wschodnia Małopolska była doświadczona przez te sąsiedzkie relacje. Dobrze się stało, iż w tym roku, w sposób oficjalny możemy 11 lipca czcić w sposób państwowy jako dzień, który jest poświęcony Polakom, którzy ponieśli śmierć z rąk ukraińskich nacjonalistów. Cześć i chwała bohaterom – wieczna pamięć poległym. Niech pamięć, o naszych przodkach bestialsko zamordowanych na wschodzie wieczną będzie.

-mówił burmistrz Wielunia, Paweł Okrasa.

Posłuchaj całego wystąpienia:

Jak czytamy na stronie Instytutu Pamięci Narodowej:

11 lipca 2025 roku obchodzimy nowe święto państwowe: Narodowy Dzień Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. W ustawie z 4 czerwca 2025 r. o ustanowieniu tego święta (Dz.U. z 2025 r., poz. 891) podkreślono, iż „męczeńska śmierć z powodu przynależności do narodu polskiego zasługuje na pamięć w formie dnia wyróżnianego corocznie przez państwo polskie, w którym ofiarom będzie oddawany hołd”.

W ustawie przypomniano, iż „w latach 1939–1946 nacjonaliści ukraińscy z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) oraz innych ukraińskich formacji nacjonalistycznych działających na ziemiach Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej (województwa wołyńskie, tarnopolskie, stanisławowskie, lwowskie, poleskie) oraz obecnych województw lubelskiego i podkarpackiego dokonali na ludności polskiej zbrodni ludobójstwa”.

„Zamordowali ponad sto tysięcy Polaków, głównie mieszkańców wsi, zniszczyli ich mienie i doprowadzili do uchodźstwa z Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej setek tysięcy Polaków. Apogeum tej zbrodni przypada na lipiec 1943 r., a symboliczną datą hekatomby Polaków z rąk ukraińskich nacjonalistów jest dzień 11 lipca 1943 r., kiedy Polacy byli mordowani w około stu miejscowościach” – głosi ustawa.
Dotychczas, na mocy uchwały Sejmu RP z 22 lipca 2016 roku w tym dniu obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej.

W świetle prawodawstwa międzynarodowego, mordy popełnione przez Ukraińców głównie na Polakach kwalifikowane są jako ludobójstwo. Zgodnie z najnowszymi szacunkami polskich badaczy w latach 1939–1947 z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęło choćby ponad 120 tys. obywateli Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej: ok. 60 tys. na Wołyniu i co najmniej 60 tys. w Małopolsce Wschodniej (woj. lwowskie, stanisławowskie i tarnopolskie), na Polesiu i na Lubelszczyźnie.

Fot. Magdalena Jaroch, Radio Ziemi Wieluńskiej

Idź do oryginalnego materiału