Władze i mieszkańcy Sandomierza pamiętali o ofiarach rzezi wołyńskiej

radiokielce.pl 5 miesięcy temu
Zdjęcie: Władze i mieszkańcy Sandomierza pamiętali o ofiarach rzezi wołyńskiej


W czwartek (11 lipca) obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczpospolitej Polskiej. Z tej okazji w Sandomierzu odbyła się msza w intencji pomordowanych, po której zebrani przeszli na cmentarz katedralny, gdzie złożono kwiaty na symbolicznej mogile wołyńskiej.

Obchody realizowane są w rocznicę tzw. „krwawej niedzieli”, która miała miejsce 11 lipca 1943 roku. Było to apogeum działań ukraińskich nacjonalistów. Doszło wtedy do największej fali mordów na Polakach. Zbrodnie były dokonywane ze szczególnym okrucieństwem, poprzedzały je tortury. Zabijano przy pomocy siekier, wideł, kos czy pił. Historycy szacują, iż wskutek rzezi wołyńskiej – w latach 1943-1944 – z rąk Ukraińców zostało zamordowanych ponad 100 tysięcy Polaków.

Burmistrz Sandomierza Paweł Niedźwiedź powiedział, iż była to próba eksterminacji narodu polskiego i ludobójstwo, o czym należy pamiętać i przekazywać tę pamięć kolejnym pokoleniom. Podkreślił, iż ci ludzie zginęli z rąk swoich sąsiadów tylko dlatego, iż byli Polakami, mówili po polsku.

Wicestarosta sandomierski Grażyna Szklarska stwierdziła, iż to, co się wydarzyło na Wołyniu to straszna zbrodnia, która nigdy nie może się powtórzyć.

W uroczystościach, oprócz władz samorządowych, uczestniczyli również przedstawiciele Wojska Polskiego oraz rodzin wołyńskich. Magdalena Socha powiedziała, iż jej dziadek Władysław Guściora przeżył rzeź, ale zginął wówczas jego wujek Jan Guściora wraz z żoną, która była w ciąży.

– Relacje jakie zostały z tamtych wydarzeń są tak poruszające, iż nie da się tego długo czytać ze względu na zbyt silne i dramatyczne emocje – dodała.

Do tej pory ekshumacje szczątków polskich ofiar zbrodni ukraińskich nacjonalistów odbyły się w zaledwie kilku miejscowościach na Wołyniu. W 2017 roku władze ukraińskie ogłosiły blokadę udzielania stronie polskiej pozwoleń na prace ekshumacyjne na terytorium Ukrainy.


Idź do oryginalnego materiału