Władze Rzeszowa podpisały umowę z Iwano-Frankiwskiem. Park na osiedlu Słocina do rewitalizacji

supernowosci24.pl 1 godzina temu
W Rzeszowie podpisano umowę o współpracy pomiędzy stolicą Podkarpacia a Iwano-Frankiwskiem. (Fot. Grzegorz Bukała/UM Rzeszów)

Zabytkowy park na osiedlu Słocina w Rzeszowie stanie się atrakcyjnym miejscem wypoczynku. Powstaną tam m.in. nowe alejki, oświetlenie i plac zabaw. Inwestycja będzie realizowana dzięki dofinansowaniu, które zdobył wspólny projekt Rzeszowa i Iwano-Frankiwska.

Projekt nosi nazwę „Parki miejskie mają znaczenie – nowe podejście do zarządzania zielenią miejską w Iwano-Frankiwsku u Rzeszowie”. Umowa na jego dofinansowanie została podpisana w poniedziałek, 30 września, w rzeszowskim ratuszu. – Bardzo się cieszymy, iż możemy podpisać tę wspólną umowę – mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. – Zależy mi na na jak najszerszej współpracy międzynarodowej, na zacieśnianiu relacji z miastami ukraińskimi. Ten projekt jest szczególny, ponieważ realizujemy go z Iwano-Frankiwskiem, który jest także miastem partnerskim Rzeszowa.

Mimo tragicznych wydarzeń można realizować ważne projekty

Włodarz stolicy Podkarpacia dodał, iż dziś Ukraina broni wolności całej Europy i świata, ale cieszy to, iż pomimo tych tragicznych wydarzeń, można realizować takie projekty jak ten dzisiejszy – dotyczący zieleni. To przykład znakomitej współpracy, relacji, któremu władze miasta Rzeszowa i ukraińskiego miasta chcą budować. Prezydent stwierdził, iż jest za integrowaniem ukraińskich miast z Europą, Unią Europejską. Teraz jest to program transgraniczny, ale już za parę lat granicy nie będzie w Unii Europejskiej i będzie można realizować wiele innych wspólnych projektów.

Przedstawiciel Iwano-Frankiwska: – Dzięki umowie zrealizujemy parki w Rzeszowie i w moim mieście

– Dziękuję prezydentowi i wszystkim mieszkańcom za pomoc, którą otrzymujemy dzisiaj i całym okresie działań wojennych – podkreślił Ihor Popadiuk, dyrektor Departamentu Polityki Inwestycyjnej, Projektów, Stosunków Międzynarodowych, Turystyki i Promocji Miasta Rady Miasta Iwano-Frankiwsk. – Rzeszów jest dobrym partnerem i gwarantem dobrej współpracy dla naszych miast. Umowa, którą dziś podpisujemy da możliwość nie tylko zrealizowania parków w Rzeszowie i Iwano-Frankiwsku, ale również da możliwość podzielenia się dobrymi europejskimi praktykami i nawiązania jeszcze mocniejszej współpracy.

(Fot. Grzegorz Bukała/UM Rzeszów)

– Projekt „Parki miejskie mają znaczenie” jest projektem ciekawym i wielozadaniowym – stwierdziła Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie. – Po naszej stronie jest przeprowadzenie rewitalizacji parku im. Władysława Szafera na osiedlu Słocina. Wyłoniony jest już wykonawca, który wykona rewitalizację. Ta zakończy się w czerwcu przyszłego roku.

Na rzeszowskim osiedlu, w parku, będą nowe alejki, mostki i nowy plac zabaw

Zakres inwestycji jest duży. W parku wybudowane zostaną nowe alejki, które otoczą staw, powstaną mostki, staw zostanie oczyszczony. Będą nowe nasadzenia, powstanie także oświetlenie. Będzie także nowy plac zabaw.

Wspólny projekt Rzeszowa i Iwano-Frankiwska obejmuje także inne działania. – Odbędzie się m.in. także forum zieleni miejskiej, na którym przedstawimy wypracowane projekty rewitalizacji, wypracowane standardy, a także będziemy chcieli pokazać inwentaryzację cyfrową naszego miasta – dodała Aleksandra Wąsowicz – Duch.

– W ramach tego projektu będą prowadzone także działania miękkie – edukacyjne skierowane do uczniów szkół podstawowych, średnich i przedszkolaków – powiedziała Małgorzata Wojnowska, dyrektor Wydziału Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Rzeszowa.

Projekt warty 5 mln zł

– Wspólny projekt Rzeszowa i Iwano-Frankiwska będzie trwał przez dwa lata – poinformowała Agnieszka Tomaka, widedyrektor Wydziału Pozyskiwania Funduszy Urzędu Miasta Rzeszowa.

Całkowita wartość projektu to 1 mln 168 tys. euro, co w przybliżeniu daje ponad 5 mln zł. Dofinansowanie dla strony polskiej wynosi 540 tys. euro, dla strony ukraińskiej 511 tys. euro.

(Fot. Grzegorz Bukała/UM Rzeszów)
Idź do oryginalnego materiału