„Włochy ważnym celem”. Media donoszą o aktywności Rosjan

news.5v.pl 1 dzień temu

Sygnały o rosyjskiej aktywności szpiegowskiej są „liczne i pochodzą z różnych źródeł”- zaznacza rzymska gazeta i wymienia serię potwierdzających to epizodów z ostatnich lat.

Rosja obserwuje Włochy. Dron nad Isprą


Artykuł ukazał się dzień po kolejnym podejrzeniu przypadku szpiegostwa. Jak się okazało, dron prawdopodobnie rosyjskiej produkcji, co najmniej pięć razy przeleciał ostatnio nad ośrodkiem badawczym Unii Europejskiej w miejscowości Ispra nad jeziorem Maggiore na północy Włoch. Centrum to zajmuje się kwestiami bezpieczeństwa. W jego pobliżu znajduje się też jedna z siedzib włoskiego koncernu zbrojeniowego Leonardo zajmujący się obronnością i lotnictwem.

Postępowanie w sprawie obecności drona wszczął wydział mediolańskiej prokuratury do walki z terroryzmem.

Według ustaleń śledczych, do których dotarła agencja Ansa, drony miały pojawić się pięć razy w ciągu ostatniego miesiąca nad wspominanym ośrodkiem w rejonie Ispry.

Kupieni przez Rosjan. Przypadki współpracy z obcym wywiadem


„Il Messaggero” przypomina też, iż w listopadzie zeszłego roku wszczęto śledztwo wobec dwóch przedsiębiorców z Brianzy w Lombardii, którzy przekazali Rosjanom mapy stref w Rzymie i Mediolanie, w których nie ma kamer monitoringu.

Na mapach tych zaznaczono także budynki państwowe i obiekty wojskowe. Według gazety włoscy przedsiębiorcy otrzymali zapłatę w kryptowalucie.

Zobacz również:


Ponadto grupa prorosyjskich hakerów dokonała wielokrotnych ataków na strony internetowe włoskich ministerstw, lotnisk i strategicznych przedsiębiorstw. Atakom towarzyszyły komunikaty, iż był to odwet za stanowisko rządu w Rzymie, który udziela wsparcia Ukrainie – pisze rzymska gazeta.

Szczególnie drastyczny jest przypadek kapitana włoskiej fregaty Waltera Biota, aresztowanego w 2021 roku w chwili przekazywania rosyjskim agentom tajnych informacji NATO. Został on prawomocnie skazany na 29 lat więzienia.

„Wojna cieni”. Działalność Rosji na Morzu Śródziemnym


Według „Il Messaggero” wiele sygnałów o „wojnie cieni” czy też wojny hybrydowej, prowadzonej przez Rosję dotyczy Morza Śródziemnego.

Rosyjski statek szpiegowski „Jantar”, specjalizujący się w sporządzaniu map podmorskich kabli i gazociągów, został zlokalizowany na tym akwenie między Sycylią i Algierią.

W grudniu 2022 roku rosyjski okręt Akademik Paszin zacumował w Cieśninie Otranto u brzegów Apulii dokładnie nad przebiegającym tam gazociągiem i kablem światłowodowym, łączącym Bari z wybrzeżem Grecji. Podejrzewano, iż rosyjski okręt zaopatrzeniowy prowadził działalność szpiegowską.

„Włochy pod stałą obserwacją”


Z kolei w styczniu tego roku stwierdzono obecność rosyjskiego okrętu podwodnego Krasnodar na wodach między Algierią i Sardynią. Włochy poderwały samoloty z baz na Sycylii i Sardynii, by monitorowały ruch jednostki.

Zobacz również:


Te przykłady, zaznacza „Il Messaggero”, świadczą o tym, iż „Włochy są pod stałą obserwacją” ze strony Rosji. Dotyczy to zwłaszcza Morza Śródziemnego, gdzie bez przerwy aktywna jest rosyjska flota wojenna.

Z tego powodu wody te są stale nadzorowane przez siły włoskie i NATO. „To sieć niewidoczna, ale permanentna. I to ona zlokalizowała anonimowego drona nad Isprą„- stwierdza dziennik.

Zobacz również:



Majowy marsz Donalda Tuska. Biejat: Wyborów nie wygrywa się tylko w WarszawiePolsat NewsPolsat News



Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd? Napisz do nas

Dołącz do nas
Idź do oryginalnego materiału