Wojewoda na międzynarodowej Konferencji Odbudowy Ukrainy 2025

ttregionalna.pl 6 godzin temu

Międzynarodowe wsparcie Ukrainy w odbudowie, reformach i modernizacji – to temat przewodni konferencji „Ukraine Recovery Conference 2025” w Rzymie, w której wzięła udział polska delegacja na czele z premierem Donaldem Tuskiem. W jej składzie byli także przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP i Rady do spraw Współpracy z Ukrainą Paweł Kowal oraz wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

Była to już czwarta edycja konferencji, na której liderzy polityczni, członkowie parlamentów, przedstawiciele firm, organizacji pozarządowych i lokalnych społeczności dyskutują o integracji Ukrainy z Unią Europejską, współpracy międzynarodowej w odbudowie kraju ze zniszczeń, o zmianach w prawie, rozwiązaniach finansowych i logistycznych, polityce społecznej, rozwoju naukowym i technologicznym, a także o ochronie dóbr kultury.

W wydarzeniu uczestniczyli m.in. prezydent Ukrainy Wołodymyr Zelenski, premier Włoch Giorgia Meloni wraz z zastępcą Antonio Tajani, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, kanclerz Niemiec Friedrich Merz, prezydent Czech Petr Pavel, prezydent Mołdawii Maia Sandu, przewodniczący Rady Europejskiej António Costa czy premier Chorwacji Andrej Plenković.

Transport, handel, inwestycje – filary polskiego modelu zaangażowania

Polska od pierwszych dni rosyjskiej inwazji pozostaje jednym z najaktywniejszych sojuszników Ukrainy. Do tej pory przeznaczyliśmy już ponad 25 miliardów euro na pomoc humanitarną, wojskową oraz dla uchodźców.

Na rzymskiej konferencji premier Donald Tusk przedstawił model zaangażowania Polski w odbudowę Ukrainy oparty na trzech strategicznych filarach:

– Transport, handel, inwestycje – to jest ten trójkąt, na którym chcemy budować. Bo odbudowa Ukrainy oznacza również połączenie jej z Europą. Właśnie to jest to głębokie znaczenie połączenia. Budujemy podstawy dla przyszłego członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej

– powiedział polski premier w wystąpieniu podczas sesji inauguracyjnej.

W obszarze transportu Polska zamierza inwestować w rozwój swojej infrastruktury drogowej, kolejowej oraz łączności. Już dziś to właśnie polskimi drogami i torami transportowane jest 90 procent sprzętu wojskowego do Ukrainy. W najbliższych latach tymi samymi szlakami będą przesyłane materiały i towary potrzebne do jej odbudowy.

Będąc – Polska i ja osobiście – orędownikiem wsparcia dla Ukrainy w wojnie z Rosją, równocześnie chcemy, aby polskie firmy na dużą skalę uczestniczyły i żeby też zarabiały w tym wielkim projekcie odbudowy Ukrainy. Te rozmowy są bardzo obiecujące

– mówił Donald Tusk podczas briefingu w Rzymie.

Silna pozostaje również rola Polski w wymianie handlowej – 30 procent całego eksportu z Unii Europejskiej na Ukrainę pochodzi właśnie z naszego kraju. Wraz z rozwojem handlu rosną więc także możliwości inwestycyjne.

Spotkania bilateralne i międzynarodowe ustalenia polskiej delegacji

Premier Donald Tusk wziął udział także w spotkaniu tzw. Koalicji Chętnych z udziałem europejskich liderów: Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch, Niemiec, Danii, a także prezydenta Ukrainy, szefowej Komisji Europejskiej i sekretarza generalnego NATO.

Szef polskiego rządu spotkał się również z Premier Włoch Giorgią Meloni oraz Prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. W trakcie spotkania rozmawiano m.in. o ułatwieniach dla dużych przedsięwzięć z udziałem np. Orlenu, LOT-u, polskich banków będących spółkami Skarbu Państwa, a także innych prywatnych podmiotów, które potrzebują rządowego wsparcia.

Donald Tusk rozmawiał także z prezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju Odile Renaud-Basso. Równolegle w Rzymie odbywały się m.in. rozmowy ministrów aktywów państwowych, finansów oraz rozwoju i technologii z wicepremier Ukrainy Julią Swyrydenko oraz przedstawicielami spółek z Grupy PFR. Tematem rozmów było bezpośrednie wsparcie dla inwestycji polskich firm w Ukrainie.

Ważnym efektem konferencji było podpisanie wspólnej deklaracji Polski i Wielkiej Brytanii o pogłębieniu partnerstwa na rzecz odbudowy Ukrainy. Dokument zakłada ścisłą współpracę w zakresie inwestycji, reform i modernizacji Ukrainy oraz wspólne działania zmierzające do przyciągania kapitału prywatnego. Obie strony zapowiedziały również m.in. organizację forum biznesowego w Rzeszowie.

Podlaska perspektywa

Wojewoda podlaski wraz z posłem Pawłem Kowalem uczestniczyli m.in. w spotkaniach z amerykańską delegacją, na czele której stał Keith Kellogg, specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy oraz z Wielkim Szpitalnikiem Zakonu Maltańskiego Josefem Blotzem, a także w posiedzeniu Komitetu Regionów.

Podczas każdej z rozmów wojewoda Jacek Brzozowski podkreślał gotowość podlaskich firm do zaangażowania w proces odbudowy Ukrainy. Przedstawiał także sytuację na polsko-białoruskiej granicy: od wojny hybrydowej, w której białoruski reżim wykorzystuje instrumentalnie nielegalną migrację, po zbudowanie zapory fizycznej i elektronicznej i skuteczność polskich służb.

W piątek rano, w Narodowy Dzień Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej, Jacek Brzozowski razem z posłem Pawłem Kowalem wzięli udział w mszy świętej w intencji ofiar zbrodni ukraińskich nacjonalistów. Nabożeństwo odbyło się w kościele pw. św. bp Stanisława, gdzie polskie duszpasterstwo prowadzą księża chrystusowcy.

Polska gospodarzem Konferencji Odbudowy Ukrainy w 2026 roku

Kolejna edycja Konferencji Odbudowy Ukrainy ma odbyć się w Polsce. To wyraz międzynarodowego uznania dla roli, jaką nasz kraj odgrywa w regionie, oraz realnego wkładu w działania wspierające Ukrainę. Wicepremier Antoni Tajani przekaże organizację projektu na ręce Ministra Pawła Kowala – Pełnomocnika do spraw Odbudowy Ukrainy.

Jeśli cały świat jest zainteresowany odbudową Ukrainy, to powinien być też zainteresowany, żeby rzeszowskie drogi, przejścia graniczne – to wszystko, co jest na terenie Polski – było w jak najlepszym stanie, żeby też to doinwestować. Więc to jest jeden z wymiarów, jeden z powodów, dla których warto tę konferencję organizować

– mówił w Rzymie premier Tusk.

Dotychczasowe edycje Ukraine Recovery Conference odbyły się w Lugano (2022), Londynie (2023) i Berlinie (2024).

Na podst. KPRM

Idź do oryginalnego materiału