Agencja Uzbrojenia i turecka firma Baykar Technologies podpisały aneks do umowy na zakup dwóch symulatorów dla operatorów dronów Bayraktar TB2. Wiceminister obrony narodowej Paweł Bejda zapowiedział, iż jeden z symulatorów trafi do 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Do końca roku polscy operatorzy będę mogli ćwiczyć w sumie na czterech symulatorach.
– Intensyfikujemy proces szkolenia operatorów dronów w Lotniczej Akademii Wojskowej – napisał w piątek na portalu X wiceminister Paweł Bejda. Skomentował w ten sposób informację, iż Agencja Uzbrojenia podpisała aneks do umowy zawartej z turecką firmą Baykar w 2021 roku. Aneks dotyczy kupna dwóch symulatorów dla operatorów bojowych bezzałogowych aparatów latających Bayraktar TB2. Ich producent zobowiązał się dostarczyć sprzęt do końca tego roku.
Wiceminister Bejda poinformował, iż jeden z symulatorów zostanie przekazany do 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Po zintegrowaniu z istniejącym już systemem będzie służył do szkolenia nowych operatorów oraz do doskonalenia umiejętności już wyszkolonego personelu. Inwestycja ta pozwoli znacząco obniżyć koszty szkolenia operatorów TB2.
REKLAMA
Praca na symulatorze pozwala na realistyczne odwzorowanie warunków pracy z UAV, a sam operator może przetrenować różne scenariusze związane z lotem i lądowaniem statku powietrznego, prowadzeniem działań rozpoznawczych czy bojowych w zróżnicowanym środowisku operacyjnym. Bardzo często przećwiczenie ich w warunkach rzeczywistych byłoby trudne lub niemożliwe do przeprowadzenia, np. działania w warunkach zakłóceń GPS-u, awarii systemów czy intensywnego ognia przeciwnika.
Dodatkowo korzystanie z UAV w symulacji jest o wiele bezpieczniejsze i tańsze niż utrata maszyny podczas realnej operacji czy choćby realnego treningu z użyciem prawdziwego bezzałogowca. Koszt naprawy czy zakupu nowej maszyny to są kwoty sięgające milionów złotych, które w przypadku symulacji w zasadzie ograniczają się do kwestii obsługi takiego urządzenia i wartości zużytego przez nie prądu elektrycznego.
Bayraktar TB2 jest zdolny do realizacji misji w trybie autonomicznym lub półautonomicznym, z możliwością startu i lądowania bez udziału operatora. Dzięki wysokiej autonomii i zdolności bojowej system ten jest szeroko wykorzystywany w nowoczesnych konfliktach zbrojnych. Decyzja o zakupie symulatorów wpisuje się w szerszą strategię rozwoju zdolności bezzałogowych polskich sił zbrojnych. Podkreśla przy tym rosnące znaczenie technologii UAV we współczesnych działaniach militarnych.