Wojsko zaprasza na szkolenia, za które jeszcze zapłaci!

supernowosci24.pl 1 rok temu
Wojsko zaprasza na szkolenia. Oprócz odpowiednich treningów, można jeszcze zarobić. Fot. Archiwum

Nawet 200 tys. Polaków może w tym roku otrzymać wezwania na obowiązkowe ćwiczenia w wojsku. MON przygotował również dla wszystkich ochotników projekt „Trenuj jak żołnierz”, czyli 16-dniowe szkolenie, które pozwoli zapoznać się z wojskiem i nabyć podstawowe umiejętności wojskowe i obronne. A dodatkowo będzie można jeszcze zarobić.

Resort przewiduje powołanie w tym roku choćby 200 tys. osób na ćwiczenia – tak wynika z zapisów „Ustawy o obronie Ojczyzny”. Z tej liczby limit 38 tys. dotyczy żołnierzy rezerwy oraz osób, które mają uregulowany stosunek do służby wojskowej, czyli tych, którzy odbyli służbę lub szkolenie wojskowe. Kolejne 28,5 tys. osób ćwiczyć ma w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Stawka za dzień ćwiczeń wyliczana jest w oparciu o minimalne wynagrodzenie żołnierza zawodowego. To w 2022 r. wynosiło 4560 zł brutto. Oznacza to, iż osoba powołana jako szeregowy otrzyma za każdy dzień odbytych ćwiczeń 2,85 proc. tej kwoty, czyli 129,96 zł brutto. Wynagrodzenie to jest wyższe w przypadku osób posiadających wyższe stopnie wojskowe.
Jak wyjaśnia mjr Konrad Radzik, rzecznik prasowy Wojskowego Centrum Rekrutacji w Rzeszowie, ćwiczenia takie realizowane są na bieżąco, zgodnie z planem. Dodatkowo prowadzone są też warsztaty dla osób bez wojskowego przeszkolenia.
– Ostatnio w takich szkoleniach brały udział pielęgniarki. Ćwiczenia trwające dwa dni były dużo wcześniej zapowiedziane i z nimi uzgodnione – wyjaśnia mjr Radzik. Wojskowy dodaje też, iż „duża część kobiet była z nich zwolniona z uwagi na posiadanie młodszych dzieci” (do 8. roku życia – przyp. redakcja).

Przyjdź na szkolenia, a zarobisz

Projekt „Trenuj jak żołnierz” to z kolei nowa propozycja MON dla wszystkich, kto skończył 18 lat i posiada obywatelstwo polskie. Jest on rozwinięciem popularnego wcześniej przedsięwzięcia „Trenuj z wojskiem”. – Szkolenia są bezpłatne, otwarte i nastawione na dobre doświadczenia. Celem projektu jest szerokie przeszkolenie uczestników oraz budowanie potencjału rezerw Wojska Polskiego – wyjaśnia mjr Konrad Radzik. Wszystko odbywa się w ciągu 16 dni i będzie prowadzone w uelastycznionej – dwuetapowej formule. Pierwszy z nich to 2-dniowe poznanie jednostki i wojska, drugi to 14-dniowe szkolenie w czasie wakacji. Pierwszy etap, który pozwoli zapoznać się z wojskiem i jednostką, rozpocznie się w weekendy 6 i 7 i 13 i 14 maja, zaś szkolenie adekwatne będzie prowadzone między 16 – 29 lipca i 6 – 19 sierpnia. Szkolenie prowadzone jest w oparciu o infrastrukturę 30 jednostek wojskowych na terenie całego kraju – zgłaszający może wybrać dowolną z nich. W woj. podkarpackim projekt będzie realizowany 6 i 7 maja i 6 – 19 sierpnia w 16. Batalionie Saperskim w Nisku, oraz 13 i 14 maja i 16 – 29 lipca w 14. Dywizjonie Artylerii Samobieżnej w Jarosławiu.

Najpierw kwalifikacja wojskowa

W całej Polsce rozpoczęła się również kwalifikacja wojskowa, która ma wyłonić osoby zdolne do służby wojskowej. Wojewoda podkarpacka powołała wojewódzką komisję lekarską oraz 22 powiatowe zespoły lekarskie, do których wezwanych zostanie ponad 10 tys. mężczyzn z rocznika 2004 oraz dodatkowo tych urodzonych w latach 1999 – 2003, którzy do tej pory nie wzięli udziału w kwalifikacji wojskowej. Obowiązek stawiennictwa mają również kobiety urodzone w latach 1999 -2003, które w roku 2023 kończą naukę na kierunkach medycznych i psychologicznych oraz wszystkie osoby, które w latach 2021 – 2022 zostały uznane za czasowo niezdolne do służby wojskowej. Łącznie będzie to blisko 15 tys. osób.

Dominik Bąk

Idź do oryginalnego materiału