Wołodymyr Zełenski grzmi o „puszce Pandory”. „To jest to, czego Putin chce od dawna”

news.5v.pl 1 miesiąc temu

— Kanclerz Scholz powiedział mi, iż zamierza zadzwonić do Putina. Moim zdaniem telefon Olafa to puszka Pandory. Teraz mogą być inne rozmowy, inne telefony. Po prostu dużo słów – oświadczył w codziennym przemówieniu do rodaków w piątek wieczorem.

— I to jest dokładnie to, czego Putin chce od dawna: dla niego jest niezwykle ważne, aby osłabić swoją izolację, izolację Rosji i prowadzić zwykłe negocjacje, które do niczego nie doprowadzą. Tak, jak robił to przez dziesięciolecia. To pozwoliło Rosji nie zmieniać nic w swojej polityce, nie robić nic w istocie, i to jest dokładnie to, co doprowadziło do tej wojny – ogłosił.

Zełenski jednoznacznie: nie będzie „Mińska-3”

Zełenski zapewnił, iż Ukraina rozumie te wyzwania i wie, jak w tej sytuacji działać. — I chcemy was ostrzec: nie będzie „Mińska-3” — potrzebujemy prawdziwego pokoju – podkreślił prezydent Ukrainy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dwa porozumienia mińskie pomiędzy Rosją i Ukrainą zostały zawarte we wrześniu 2014 r. i w lutym 2015 r. w stolicy Białorusi w wyniku mediacji Niemiec i Francji. Ich celem było zakończenie wojny w Donbasie na wschodzie Ukrainy, zaatakowanym przez Rosjan w roku 2014. Większość zobowiązań nigdy nie została zrealizowana, o co Rosja i Ukraina obwiniają się wzajemnie do dziś. Zełenski mówił niedawno, iż porozumienia były pułapką, która spowodowała zamrożenie konfliktu na wschodzie Ukrainy i umożliwiła agresorowi przygotowanie się do wojny na pełną skalę.

Telefon kanclerza Scholza do Putina. Kreml: nie zmieniliśmy swojego stanowiska

Rzecznik rządu Niemiec Steffen Hebestreit poinformował wcześniej w piątek, iż Scholz w rozmowie z Putinem nalegał, by Rosja była gotowa na rozmowy z Ukrainą w celu wynegocjowania trwałego, sprawiedliwego pokoju. Niemiecki kanclerz wezwał też Putina do wycofania wojsk z terenów Ukrainy i zapowiedział, iż Niemcy są zdeterminowane do dalszego wspierania Ukrainy w obronie przed rosyjską agresją tak długo, jak będzie to konieczne.

Kreml poinformował, iż Putin powiedział w rozmowie Scholzem, iż ewentualne porozumienia, mające na celu zakończenie wojny na Ukrainie, powinny „opierać się na nowych realiach terytorialnych”.

W sprawie możliwości porozumienia z Ukrainą Putin oświadczył, iż nie zmienił swojego stanowiska od czerwca br. i powtórzył, iż wojna może się zakończyć, jeżeli Kijów zrezygnuje ze swoich ambicji wstąpienia do NATO i odda wszystkie cztery regiony, do których Rosja rości sobie prawa.

Idź do oryginalnego materiału