Wotum nieufności wobec KE: PiS podpisał wniosek w PE

upday.com 9 godzin temu

Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola poinformowała liderów grup politycznych, iż wniosek o wotum nieufności wobec Komisji Europejskiej został oficjalnie złożony. Wszystkie formalne wymogi zostały spełnione - przekazało PAP źródło w europarlamencie.

Inicjatorami wniosku są rumuńscy europosłowie ze skrajnie prawicowej partii AUR, należącej do frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR). Pod dokumentem podpisała się większość europosłów Prawa i Sprawiedliwości.

Szerokie poparcie dla wniosku

Podpisy złożyli również przedstawiciele innych grup politycznych w PE, w tym Europejskiej Partii Ludowej i skrajnie prawicowych Patriotów dla Europy. Do grona sygnatariuszy dołączyło także kilku niezależnych europarlamentarzystów.

Przeciwko wnioskowi opowiedzieli się europosłowie z włoskiej partii Bracia Włosi, która również należy do EKR. To pokazuje podziały choćby w ramach tej samej frakcji politycznej.

Zarzuty wobec Komisji Europejskiej

Wniosek motywowany jest trwającym śledztwem Prokuratury Europejskiej w sprawie udziału KE w procesie zakupu szczepionek przeciw COVID-19. Wnioskodawcy podnoszą zarzuty o nieprawidłowości związane z tym procesem.

Komisja jest również oskarżana o niewłaściwe zarządzanie środkami w ramach popandemicznego Funduszu Odbudowy. Dodatkowo europosłowie zarzucają KE ingerencję w wybory prezydenckie w Rumunii.

Procedura głosowania

Wniosek o wotum nieufności musi zostać złożony przez co najmniej jedną dziesiątą europosłów. Przy obecnej liczbie 720 posłów potrzeba minimum 72 podpisów - ten wymóg został spełniony.

Głosowanie poprzedzi debata, która odbędzie się w poniedziałek 7 lipca. Do przyjęcia wotum nieufności potrzeba większości co najmniej dwóch trzecich oddanych głosów.

Prawdopodobny scenariusz

W przypadku przyjęcia wotum nieufności Komisja Europejska jako całość musiałaby podać się do dymisji. W historii Parlamentu Europejskiego żadne wotum nieufności nie zostało jednak dotychczas przyjęte.

Kilka źródeł w Parlamencie przekazało PAP, iż biorąc pod uwagę obecną arytmetykę parlamentarną, wniosek prawdopodobnie zostanie odrzucony po debacie.

(PAP/Bruksela) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.

Idź do oryginalnego materiału